Meniny má:
 
.: Slovenská republika :. .: Česká republika :. .: Ostatné zahraničie :. .: Cyklovýlety :.


Posledná aktualizácia:


Upozornenie:


.: Maďarsko - Severné Zadunajsko ´09 :.

Základné údaje o ceste:

Termín cesty: 1. marec 2009

Navštívené miesta: Tata, Székesfehérvár

Druh výletu: mestská turistika, pamiatky

Spôsob dopravy: vlaky (MÁV)

Počet spolucestujúcich: -
Tip: Pri prehliadaní obrázkov z fotogalérie použite klávesu F11.

Cestopis:

Tento výlet do Maďarska sa začal trochu netradične. Len tak náhodou som si pozrel lístky FIP, ktoré som do Maďarska mal vybavené ešte v rámci roku 2008 a o ktorých som si myslel, že platia do konca marca 2009. Lenže skutočnosť bola úplne iná a zostávalo mi 5 dní do posledného dňa platnosti lístkov. Pôvodne som chcel koncom marca navštíviť nádherný komplex benediktínskeho arcibiskupstva v Pannonhalme, ktoré je zaradené do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, ale vzhľadom na počasie ako aj na v súčasnosti nie veľmi vhodný terén som sa rozhodol, že návštevu Pannonhalmy si odložím na letné mesiace a navštívim radšej mestečko Tata a bývalé hlavné mesto uhorského kráľovstva Székesfehérvár.

Ako prvý cieľ cesty som si zvolil mestečko Tata nachádzajúce sa do 15 minút cesty rýchlikom z maďarského Komáromu. Vzhľadom k tejto skutočnosti som sa rozhodol, že z Bratislavy vycestujem do Maďarska pre mňa veľmi netypickým spôsobom, a to cez Komárno. Do Komárna som z Bratislavy dorazil o 7.20 hod, pričom som použil vlak EN č.477 "Metropol" s odchodom z Bratislavy hlavnej stanice o 5.53 hod. ako aj následný prestup na prípojový osobný vlak v Nových Zámkoch. Keďže medzi slovenským Komárnom a maďarským Komáromom neexistuje žiadne vlakové spojenie týkajúce sa osobnej dopravy, jedinou praktickou možnosťou ako sa dostať do približne 3 km vzdialenej železničnej stanice Komárom je prejsť tam pešo, čo bežne trvá približne 30-35 minút.

Cesta zo železničnej stanice Komárno k hraničnému prechodu nie je značená, je však veľmi intuitívna. Stačí, ak sa vydáte po východe zo žst. Komárno stále rovno po hlavnej ceste a tá Vás asi po 1,5 km dovedie až na malú križovatku s dosť frekventovanou novou hlavnou cestou. Na tejto novej hlavnej ceste sa vydáte doprava a potom pôjdete už stále iba rovno - budete prechádzať do mierneho stúpania, prejdete popri okrajovej časti historického centra, prejdete ponad prístavný kanál až sa dostanete k hraničnému prechodu, na ktorom v súčasnosti už nie je žiadna colná a pasová kontrola, takže prechod hranicou je bezproblémový. Tu som si spomenul na nostalgické časy, keď som ešte s mojimi rodičmi stával v dlhých radoch na pasovú kontrolu ... Železničná stanica Komárom sa nachádza v tesnej blízkosti slovensko-maďarskej hranice, dostanete sa k nej, ak z pohraničného mosta cez Dunaj zabočíte hneď doprava a po prejdení cca 400 metrov ste tam.

Po zdolaní tejto kratšej pešej túry, ktorá mi pomalou chôdzou trvala okolo 35 minút som už o malú chvíľu sedel v rýchliku smerujúcom do Taty, kam som dorazil po 13 minútach cesty. Cesta zo železničnej stanice Tata do centra nie je značená, v tesnej blízkosti stanice sa však nachádzajú informačné tabule o Tate, kde nájdete aj podrobnú mapu Taty a jej turistických atrakcií, ktorú Vám odporúčam si naštudovať. Po asi 15 minútach fádnej cesty som sa konečne dostal k prvej pamiatke - k drevenej zvonici - od ktorej sú už značené všetky pamätihodnosti a atrakcie Taty smerovými tabuľami. Najväčšou a asi aj najkrajšou dominantou Taty je hrad, ktorý sa nachádza v tesnej blízkosti jazera Öreg tó (Staré jazero). Nádvorie a okolie hradu je voľne prístupné, priamo v hrade je zriadené múzeum. Zaujímavý výhľad na okolie môže byť z hradnej kaviarne, ktorá sa nachádza vo vrchnej časti hradu, v čase mojej návštevy však bola zatvorená. Čo ma však v Tate najviac zaujalo, sú nádherné romantické oddychové a vyhliadkové miesta, ktoré nájdete pozdĺž jazera Öreg tó. Veľa pamätihodností a historických budov ako napríklad kaštieľ, budova radnice, synogóga, rímskokatolícky kostol a iné nájdete aj na neďalekom námestí a v jeho širšom okolí, ktoré sa nachádza v blízkosti hradu. V Tate okrem veľkého jazera Öreg tó nájdete ďalšiu oddychovú zónu, ktorá je tvorená jedným menším jazerom vedľa ktorého sa nachádza rozsiahly anglický park. K zaujímavostiam Taty patrí aj množstvo mestských vodných mlynov, z ktorých niektoré sú zriadené ako múzeum. K ďalším atrakciám Taty patrí kúpalisko a kalvária. Na návštevu Taty Vám preto odporúčam vyhradiť si čas minimálne 3-4 hodiny.

Po zrýchlenej a nie celkom úplnej obhliadke Taty som sa osobným vlakom tvoreným novými elektrickými jednotkami Flirt (rad 5341) presunul do budapeštianskej južnej železničnej stanice (Budapest Déli pu.), kde som už onedlho nastúpil na medzinárodný rýchlik "Citadella" premávajúci až do slovinskej Ljubljany. Cieľom mojej cesty bolo bývalé kráľovské mesto Székesfehérvár (Stoličný Belehrad), kam som dorazil približne po hodine cesty z Budapešti o 13:16 hod.

Cesta zo železničnej stanice do historického centra Székesfehérváru nie je značená a nenašiel som v okolí stanice žiadnu mapu ani smerovú tabuľu. Nakoniec som sa vydal smerom k veľkému žltému kopulovitému kostolu až som sa intuitívne dostal po cca 10-15 minútach chôdze do historického centra Székesfehérváru. Ako smerový bod ako sa dostať do centra Vám môže poslúžiť jedna zo dozelena sfarbených veží kostolov, prípadne ak sa dostanete za onen žltý kopulovitý kostol, môže byť smerový bod výrazne žlto sfarbená meštiacka budova, z veľkej diaľky vyzerajúca ako nejaké divadlo.

Akonáhle som sa konečne dostal do historického centra Székesfehérváru bol som veľmi milo prekvapený. Rozhodne patrí k tým najkrajším, ktoré som doteraz v Maďarsku navštívil a vrele ho odporúčam navštíviť. Nájdete tu množstvo nádherne upravených meštiackych domov, radnicu, katedrálu sv. Štefana so stredovekou kaplnkou sv. Anny, kostoly, múzeá, galérie, sochy, malý orloj so zvonkohrou, archeologické náleziská a iné pamätihodnosti. V jarných až jesenných mesiacoch Vás určite zaujmú tunajšie kvetinové hodiny. Historické centrum Székesfehérváru je dosť rozsiahle, pričom je postavené do mierne šošovkovitého tvaru. Nájdete tu aj množstvo štýlových kaviarničiek, cukrární a krčmičiek.

Po obhliadke historického centra som sa celkom spokojný s videnými pamätihodnosťami Székesfehérváru vydal späť na železničnú stanicu, kde mi za malú chvíľu išiel osobný vlak, taktiež tvorený novými elektrickými jednotkami Flirt. Do železničnej stanice Budapest Déli pu. som ním dorazil o 17:12 hod. Pôvodne som sa zo stanice Bp. Déli pu. chcel zviesť metrom k budove maďarského parlamentu (zastávka metra Kossúth Lajos Tér) a stadiaľ sa poprechádzať popri Dunaji a mnohých iných pamiatkach až by som došiel pešo na železničnú stanicu Budapest Keleti pu., ale vzhľadom na žalúdočné problémy, ktoré ma už postretli aj v Székesfehérvári som sa nakoniec rozhodol, že sa zveziem až po budapeštiansku východnú železničnú stanicu - Budapest Keleti pu. (rovnomenná zastávku metra) a preskúmam možnosti nákupu potravín v jej okolí.

Zo železničnej stanice Budapest Déli pu. sa k železničnej stanici Budapest Keleti pu. najrýchlejšie a najpohodlnejšie dostanete použitím metra, konkrétne červenej linky M2 - Déli pályaudvar - Örs vezér tere. Linka M2 jazdí počas väčšiny dňa v 5 minútových intervaloch, v čase od 23:25 do 4:32 hod. však metro na tejto linke nejazdí vôbec. Lístky na metro dostanete kúpiť pred vstupom do vchodu zastávky metra Déli pályaudvar, ku ktorému Vás z haly železničnej stanice Bp. Déli pu. ľahko zavedú informačné tabule. Cena jednorázového neprestupného lístka na metro je 290 forintov. Na tento jednorázový neprestupný lístok môžete cestovať na celej zvolenej trati autobusom, trolejbusom alebo metrom s platnosťou 60 minút od označenia (počas víkendu 90 minút), pri cestovaní metrom si ho však musíte označiť ešte v označovacích automatoch v hale metra, t.j. ešte pred nástupom do dopravného prostriedku. Na čierno sa v Budapešti cestovať už veľmi ani nedá, pretože pár metrov od vstupných označovacích automatov stojí hliadka metra, ktorá kontroluje, či máte štiknuté lístky. V prípade, že by ste potrebovali jednorázový prestupný lístok (napríklad zo stanice Bp. Nyugati pu. na Bp. Keleti pu), ten Vás bude stáť 450 forintov. Prestupnou zastávkou metra v Budapešti je zastávka Deák Ferenc Tér, kde môžete prestúpiť na zvyšné 2 linky metra. Tu už len dodám, že cesta metrom z Budapest Déli pu do zastávky Budapest Keleti pu. trvá cca 11 minút. Taktiež musím uznať, že metro a jeho zastávky sú dobre značené a vo vlakoch metra sú hlásené zastávky.

Po bezproblémovom príchode do železničnej stanice Keleti pálya udvar som si chcel overiť, kde je možné nájsť nejaký väčší obchod s potravinami, čo by bol veľmi dobrý zdroj pre obstaranie rôznych suvenírov z Maďarska, čo sú v mojom prípade väčšinou tradičné maďarské cukríky Negro a čokoláda Boci.

Keďže som mal dostatok času, podarilo sa mi zistiť, že v tesnej blízkosti stanice - asi 80 metrov vpravo od východu z hlavného vchodu do stanice - nájdete menšiu predajňu potravín InterSpar, ktorá je otvorená počas nedele do 19:00 hod. a počas pracovných dní a soboty o niečo dlhšie. V prípade, že hľadáte nejaký väčší obchod s potravinami, v blízkosti železničnej stanice Keleti pu (cca 700 metrov od nej) pred nedávnom vyrástlo na mieste bývalého dostihového areálu väčšie obchodné centrum s názvom Plaza Arena. Zo železničnej stanice je veľmi dobre viditeľné a nedá sa prehliadnuť. V tom nákupnom centre nájdete okrem iného dostatočne veľký hypermarket Tesco, ktorý je otvorený počas všetkých dní od 6:00 do 24:00 hod. Nenechajte sa zmiasť prípadnou tmou, pretože väčšina iných obchodov v nákupnom centre sa zatvára o 21:00 resp. o 19.00 hod., avšak hypermarket Tesco je otvorený až do 24 hodiny.

Po úspešnom nákupe a obstaraní drobných suvenírov som si konečne išiel sadnúť do pristavených vozňov EuroNightu č.476 Metropol, ktorý je v súčasnosti posledným večerným vlakom, s ktorým sa dá dostať priamo z Budapešti do Bratislavy. Vozne Metropolu boli pristavené už minimálne 50 minút pred plánovaným odchodom vlaku. Čo ma však zaujalo bola kontrola platných cestovných lístkov na jednotlivých nástupištiach zamestnancami MÁV. Nástupištia boli ohradené a za ohraničenú časť sa dostali iba cestujúci s platným cestovným lístkom. Myslím, že cestujúci bez lístka by veľkú šancu cestovať na čierno nemali. V Budapeštianskej stanici Keleti pu. ma ešte zaujala pristavená nová vlaková súprava RailJet smerujúca do Viedne.

Cesta vlakom Metropol, ktorý je zoradený z viacerých smerových vozňov do Berlína, Warszawy a Moskvy bola bezproblémová, pričom do Bratislavy hlavnej stanice som dorazil bez akéhokoľvek meškania v čase riadneho príchodu o 22:42 hod.


Mapy navštívených miest:

Komárno - Mapa mesta Tata - Turistická mapa mesta Székesfehérvár - Mapa mesta Székesfehérvár - Historické centrum

Schematická mapa metra v Budapešti Mapa železničných tratí v Maďarsku Mapa železničných tratí v Maďarsku

Zaujímavé internetové stránky:

www.hungarytourism.hu - národný portál zameraný na propagáciu turizmu v Maďarsku
www.madarsko.sk - informačný portál venovaný turizmu v Maďarsku
www.madarsko.cz - informačný portál venovaný turizmu v Maďarsku
www.tata.hu - oficiálne stránky mesta Tata
www.szekesfehervar.hu - oficiálne stránky mesta Székesfehérvár
www.bkv.hu - stránky dopravného podniku mesta Budapešť
 
   Autor: Ing. Kristián Václav, vaclav.kristian@gmail.com
© www.fipky.eu5.org - Všetky práva vyhradené!   
Free Web Hosting