Meniny má:
 
.: Slovenská republika :. .: Česká republika :. .: Ostatné zahraničie :. .: Cyklovýlety :.


Posledná aktualizácia:


Upozornenie:


.: Taliansko, Rakúsko, Nemecko ´13 :.

Základné údaje o ceste:

Termín cesty: 27. september - 6. október 2013

Navštívené miesta: Venezia (Benátky), San Maríno, Ravenna, Assisi, Perugia, Cortona, Arezzo, San Gimignano, Empoli, Orvieto, Pistoia, Salzburg, Kehlsteinhaus (Orlie hniezdo), Berchtesgaden

Druh výletu: mestská turistika, pamiatky, prírodné zaujímavosti
Spôsob dopravy: vlaky, autobusy, pozemná lanovka, loď
Počet spolucestujúcich: 1
Tip: Pri prehliadaní obrázkov z fotogalérie použite klávesu F11.


Navštívené a odporúčané atrakcie:
 • Venezia (Benátky) - Historické centrum Benátok (UNESCO) je jedno z najkrajších miest nielen v Taliansku, ale dovolím si tvrdiť, že aj na svete. Mesto je postavené "na vode" a je popretkávané množstvom nádherných historických stavieb, palácov, mostov a kanálov, ktorým dominuje hlavná tepna mesta - vodný kanál Canal Grande. Ako top atrakcie odporúčam návštevu vyhliadkovej veže, nachádzajúcej sa na najväčšom a zároveň hlavnom námestí Benátok - námestí svätého Marka, ktorá poskytuje nádherný panoramatický výhľad na historické mesto s vodnými kanálmi a priľahlými ostrovčekmi. Ďalej určite nevynechajte návštevu Baziliky svätého Marka, Dóžovho paláca a ďalšej dominanty mesta - mosta Rialto, z ktorého je najkrajší výhľad na Canal Grande a jeho okolie. Keďže "filmovú klasiku z Benátok" plavbu po benátskych kanáloch na gondole s gondolierom si bežný človek finančne dovoliť nemôže, určite vyskúšajte plavbu verejnou lodnou dopravou ACTV, ktorá v Benátkach funguje ako lodná MHD. Turisticky najpríťažlivejšou alternatívou je použitie linky č.2, ktorou sa preplavíte po najkrajších častiach Canal Grande a zavedie Vás napríklad aj do okolia prístavu. Návštevu Benátok vrele odporúčam !!!

  Venezia (Benátky)

 • San Maríno - Toto hlavné mesto rovnomenného miništátu je turistickou perlou (UNESCO), ktorá rozhodne stojí za návštevu. Panorámu San Marína vidno už z veľkej diaľky, keďže je postavené na vysokom brale, ktorému dominujú 3 strážne veže. Práve návšteva a nádherné panoramatické výhľady, ktoré poskytujú 2 z 3 verejnosti prístupných veží - La Guaita a La Cesta - sú najväčšou turistickou atrakciou tohto malého ale zároveň nádherného historického mesta. Návštevu San Marína vrele odporúčam !!!

  San Maríno

 • Ravenna - "Hlavnému mestu mozaiky", ako Ravennu (UNESCO) prezývajú, dominujú ranokresťanské historické pamiatky, ktoré sú charakteristické práve bohatou mozaikovou výzdobou vnútorných interiérov. Ravenna je nádherné historické mesto s veľkým množstvom pamiatok, ktorých obhliadka nám nebola celkom dopriata, keďže sme mali dosť zlé počasie. Návštevu Ravenny však vrele odporúčam !!!!

  Ravenna

 • Assisi - Assisi (UNESCO) - mesto svätého Františka, je jedno z najkrajších a najmalebnejších historických miest, ktoré som kedy navštívil. V Assisi sa nachádza množstvo nádherne upravených historických pamiatok a hradieb, ktoré Vás naozaj očaria. K TOP turistickým atrakciám mesta patrí nádherná mohutná stavba Baziliky svätého Františka, najmä jej interiér stojí za návštevu. Za najkrajšiu dominantu sa však považuje interiér Baziliky Santa Maria Degli Angeli, v ktorom sa nachádza starobylá kaplnka "Porciunkula", v ktorej údajne František založil františkánske hnutie a kde v roku 1226 aj zomrel. Osobne môžem potvrdiť, že návšteva Porciunkuly stojí za návštevu ... Bazilika Santa Maria Degli Angeli sa nachádza v tesnej blízkosti železničnej stanice, zvyšná časť historického mesta Assisi je vzdialená od železničnej stanice približne 4 kilometre. Na presun je možné použiť mestskú dopravu alebo prejsť sa pešo po poloznačených chodníkoch. Návštevu Assisi vrele odporúčam !!!!

  Assisi

 • Perugia - Perugia je trochu zvláštne rozťahané kopcovité mesto, vyvýšená časť historického centra mesta však poskytuje nádherné nezabudnuteľné panoramatické výhľady, ktoré Vás určite očaria. Za návštevu rozhodne stojí aj obhliadka stredovekých pamiatok (Dóm, fontána Maggiore, palác Dei Priori, ...), ktoré sa nachádzajú v blízkom okolí hlavného námestia. Od železničnej stanice je historické centrum mesta dosť vzdialené a pre peších turistov aj vzhľadom na kopcovitý charakter mesta horšie dostupné a naozaj zle značené, preto odporúčam použiť minimetro v smere zastávky Pincetto.

  Perugia

 • Cortona - Je malebné toskánske historické mestečko postavené na vyvýšenom kopci. Pre Cortonu sú typické vysoké domy s červenými strechami a s úzkymi uličkami. Nájdete tu množstvo pamiatok, z ktorých vyniknú najmä historické budovy v tesnej blízkosti hlavného námestíčka. Ako to už na vyvýšených sídlach býva, najkrajší pohľad na mesto je z nižšie položených okolitých oblastí.

  Cortona

 • Arezzo - Je nádherné toskánske historické mesto, v ktorom vynikajú vysoké zdobené stredoveké domy bohatých meštiakov. K najkrajším pamiatkam mesta jednoznačne patrí okolie hlavného námestia Piazza Grande a okolie dómu. Jeden z meštiackych domov na hlavnom námestí slúži aj ako múzeum s vyhliadkovou vežou. Táto poskytuje pekné panoramatické vyhliadky na bližšie aj vzdialenejšie pamiatky a okolie mesta. Návštevu Arezza odporúčam !!!!

  Arezzo

 • San Gimignano - Toto malé malebné historické mestečko (UNESCO) s typickými kamennými stredovekými rodovými vežami je jedným z najkrajších miest, ktoré som navštívil. Jedna z rodových veží slúži aj ako vyhliadková veža, z ktorej si môžete vychutnať okolitú prekrásnu toskánsku pahorkatinnú krajinu, ktorá Vás neskutočne očarí. Aj zvyšné stredoveké pamiatky San Gimignana rozhodne stoja za návštevu. Najkrajší výhľad na mesto je z nižšie položeného okolia, ktoré tvorí najmä vinárska oblasť Chianti. Návštevu San Gimignana vrele odporúčam, je to jedna z TOP atrakcií Toskánska !!!!

  San Gimignano

 • Empoli - Empoli nie je typické turistické mesto. Z pamiatok vynikajú iba nádherné historické stavby na hlavnom námestí, zvyšok mesta nestojí za návštevu.

  Empoli

 • Orvieto - Orvieto je nádherné historické mesto ležiace na vyvýšenom skalnom brale. Ideálnym prístupom do mesta zo železničnej stanice je použitie pozemnej lanovky, ktorá kyvadlovo premáva počas bežného dňa v 10-minútových intervaloch. Najvýznamnejšou pamiatkou mesta je prekrásna stavba miestneho dómu, ktorú sa naozaj oplatí vidieť. Za návštevu rozhodne stojí aj vyhliadková veža v centre mesta, ktorá poskytuje naozaj prekrásne panoramatické výhľady na pamiatky mesta vrátane pohľadu na dóm ako aj na široké okolie mesta. Podobne ako v Assisi, Cortone alebo v San Gimignane najkrajší výhľad na mesto poskytujú nižšie položené okolité oblasti.

  Orvieto

 • Pistoia - Najkrajšou časťou Pistoie sú historické stavby v okolí dómu, ktoré zároveň slúži ako hlavné námestie. Nájdete tu dóm, baptisérium a niekoľko palácov. Veža dómu slúži ako vyhliadková veža. Zvyšok mesta je priemerný. Ak teda máte nejakú hodinku-dve voľného času na odskočenie z Florencie, Pistoia je veľmi dobrou alternatívou.

  Pistoia

 • Salzburg - Osobne považujem Salzburg (UNESCO) za druhé najkrajšie mesto Rakúska (prvenstvo má samozrejme Viedeň) a zároveň jedno z najkrajších miest v strednej Európe. Historické centrum a horské okolie Salzburgu jednoznačne stoja za návštevu. K top turistickým atrakciám odporúčam návštevu viacerých vyvýšených panoramatických vyhliadok (napr. vyhliadka pri múzeu moderného umenia, vyhliadka pri kláštore kapucínov ai.), z ktorých sa Vám naskytnú prekrásne panoramatické vyhliadky na historické centrum a salzburskú pevnosť. Z pamiatok samozrejme nevynechajte návštevu hlavného dómu s priľahlými palácmi, kláštormi a historickými budovami a v neposlednom rade aj návštevu pevnosti (hradu) s viacerými vyhliadkovými miestami. Pre Salzburg je typický hudobný skladateľ Johann Amadeus Mozart, takže vhodným suvenírom zo Salzburgu sú "mozartove gule", teda aspoň tie čokoládovo-pistáciovo-nugátové :-) Návštevu Salzburgu vrele odporúčam !!!!

  Salzburg

 • Kehlsteinhaus (Orlie hniezdo) - Je jedno z najnavštevovanejších turistických atrakcií nemecko-rakúskeho pohraničia. Musím uznať, že jeho návšteva stojí za to. Kehlsteinhaus, ktorý v súčasnosti slúži ako tradičná horská chata, kde je možné prestravovať sa a prenocovať, je umiestnený do nádherného vysokohorského prostredia s prekrásnymi panoramatickými výhľadmi na široké okolie. Najkrajšie výhľady na Kehlsteinhaus a jeho okolie sú z vyhliadkových plošín, ktoré sa nachádzajú v tesnej blízkosti tejto horskej chaty. Okolím chaty vedú aj vysokohorské turistické chodníky. Zaujímavo je vyriešený dopravný prístup na Orlie hniezdo. Pomocou prímestskej dopravy alebo vlastným automobilom sa dostanete maximálne po autobusovú zastávku Dokumentation Obersalzberg, tu sa nachádza aj veľké záchytné parkovisko pre individuálnu dopravu. Od tohto miesta je možné dostať sa na Orlie hniezdo buď pešo (cca 4 hodiny) alebo použiť špeciálne hromadné autobusy kyvadlovo jazdiace medzi zastávkou Kehlstein Busabfahrt (leží v tesnej blízkosti zastávky resp. parkoviska Dokumentation Obersalzberg) a zastávkou Kehlsteinparkplatz, z ktorej sa pešo hromadne presuniete do tunela a po prejdení asi 100 metrov sa dostanete k historickému výťahu, ktorý Vás vyvezie priamo na horskú chatu Kehlsteinhaus. Cena dopravy na Kehlsteinhaus je značne vysoká (spiatočný lístok Kehlstein Busabfahrt - Kehlsteinparkplatz + výťah na chatu stojí cca 16,10 € avšak cesta po ostrých zákrutách, vytesávaných kamenných tuneloch a nádhernom prostredí Vás úplne očarí a bude pre Vás zážitkom. Vzhľadom na značný turistický záujem je táto verejná hromadná doprava precízne riadená, preto je potrebné, dať si označiť hneď po vystúpení z autobusu na zastávke Kehlsteinparkplatz na cestovnom lístku presný čas odchodu, pričom tento čas musíte striktne dodržať. Odporúčaný čas na vychutnanie si Orlieho hniezda a jeho panorámy je pre bežného turistu asi 1,5 až 2 hodiny. Návštevu Orlieho hniezda vrele odporúčam !!!!

  Kehlsteinhaus (Orlie hniezdo)

 • Berchtesgaden - Typické malebné turistické bavorské podhorské mesto, ktoré sa oplatí navštíviť. Nám návštevu Berchtesgadenu výrazne ovplyvnilo počasie, takže sme nemohli absolvovať ani plánovanú plavbu po Königsee, ktoré sa nachádza v tesnej blízkosti Berchtesgadenu. Vrele však odporúčam ochutnať typické bavorské jedlá v tradičnom bavorskom hostinci Gasthof Goldener Bär, ktorý nájdete na hlavnej "obchodnej" ulici.

  Berchtesgaden

Celkové hodnotenie výletu:

Tento výlet bol tak trochu s netradičným prívlastkom - "svadobná cesta". A ako by to malo byť na správnej svadobnej ceste, tak aj nám dosť pršalo, čo síce malo aj určité pozitíva :-), ale trochu si to odniesli San Maríno, Ravenna, Perugia, Salzburg a z dosť veľkej časti Berchtesgaden a plánovaná plavba po Königsee. Tento krát som sa rozhodol, že navštívime prevažne malé mestá a mestečká v regiónoch Toskánsko a Umbria, čo bola naozaj vynikajúca voľba. Z navštívených miest, ktoré ma naozaj neskutočne očarili a ktoré sa naozaj oplatia vidieť rozhodne patrí Assisi, stredoveké San Gimignano, San Maríno a nemecká horská atrakcia Kehlsteinhaus (Orlie hniezdo). Veľmi dobrou turistickou voľbou je aj okolie Berchtesgadenu, ktorý ponúka naozaj veľmi dobré turistické možnosti (Orlie hniezdo, plavba loďou po Königsee, lanovka, vysokohorská turistika, ...).

Mapy navštívených miest:

Benátky - Turistická mapa mesta Benátky - Trasa liniek lodnej MHD (ACTV) San Marino - Turistická mapa mesta Ravenna - Turistická mapa mesta

Assisi - Turistická mapa mesta Perugia - Turistická mapa mesta Cortona - Turistická mapa mesta Arezzo - Turistická mapa mesta

San Gimignano - Turistická mapa mesta Empoli - Mapa mesta Orvieto - Turistická mapa mesta Pistoia - Turistická mapa mesta

Salzburg - Turistická mapa mesta Berchtesgaden - Mapa mesta a okolia Mapa železničných tratí v Taliansku Mapa železničných tratí v Rakúsku

Zaujímavé internetové stránky:

www.mzv.sk - stránky Ministerstva zahraničných vecí SR - odporúčam pozorne si preštudovať pred každou Vašou cestou do zahraničia
www.italiantourism.com - portál zameraný na turizmus v Taliansku
www.sitiunesco.it - portál venovaný pamiatkam UNESCO ležiacich na území Talianska
www.venice-tourism.com - turistický a informačný portál venovaný Benátkam
www.turismovenezia.it - ďalší turistický a informačný portál venovaný Benátkam
www.visitsanmarino.com - oficiálny turistický a informačný portál San Marína
www.sanmarinosite.com - neoficiálny turistický portál San Marína
www.turismo.ra.it - oficiálny turistický a informačný portál mesta Ravenna
www.umbriaturismo.net - turistický a informačný portál oblasti Umbria
www.assisiguidaturistica.com - ďalší turistický a informačný portál oblasti Umbria
www.assisionline.com - turistický a informačný portál mesta Assisi
http://turismo.comune.perugia.it - turistický a informačný portál mesta Perugia
www.turismo.intoscana.it - turistický a informačný portál oblasti Toskánsko
www.cortonaweb.net - turistický a informačný portál mesta Cortona
www.visitarezzo.com - turistický a informačný portál mesta Arezzo
www.sangimignano.com - turistický a informačný portál mesta San Gimignano
www.comune.empoli.fi.it - oficiálne stránky mesta Empoli
www.inorvieto.it - oficiálny turistický a informačný portál mesta Orvieto
www.orvietoviva.com - turistický a informačný portál mesta Orvieto
http://pistoiaturismo.it - turistický a informačný portál mesta Pistoia
www.turismo.pistoia.it - turistický a informačný portál mesta a regiónu Pistoia
www.austria.info - oficiálny portál zameraný na propagáciu turizmu v Rakúsku
www.salzburg.info - turistický a informačný portál mesta Salzburg
www.germany-tourism.de - oficiálny portál zameraný na propagáciu turizmu v Nemecku
www.nemecko.travel - česká verzia portálu zameraného na propagáciu turizmu v Nemecku
www.berchtesgadener-land.com - turistický a informačný portál okolia Berchtesgadenu
www.berchtesgaden.de - oficiálne stránky mesta Berchtesgaden
www.kehlsteinhaus.de - oficiálne stránky turistickej atrakcie Kehlsteinhaus (Orlie hniezdo)
 
   Autor: Ing. Kristián Václav, vaclav.kristian@gmail.com
© www.fipky.eu5.org - Všetky práva vyhradené!   
Free Web Hosting