Meniny má:
 
.: Slovenská republika :. .: Česká republika :. .: Ostatné zahraničie :. .: Cyklovýlety :.


Posledná aktualizácia:


Upozornenie:


.: Írsko a Severné Írsko ´13 :.

Základné údaje o ceste:

Termín cesty: 25.-29. apríl 2013

Navštívené miesta: Dublin, Kilkenny, Cork, Limerick, Galway, Belfast

Druh výletu: pamiatky, mestská turistika

Spôsob dopravy: vlaky (CIE, NIR), lietadlo (Bratislava - Dublin a späť)

Počet spolucestujúcich: 2
Tip: Pri prehliadaní obrázkov z fotogalérie použite klávesu F11.


Navštívené a odporúčané atrakcie:
 • Dublin

  Moje osobné hodnotenie: Hlavné a zároveň najväčšie mesto Írska sa rozhodne oplatí vidieť. Ponúka množstvo historických pamiatok ako aj množstvo turistických atrakcií. Na druhej strane je Dublin veľmi rušné mesto a väčšina najvýznamnejších pamiatok sa nachádza v tesnej blízkosti hlavných ciest, ktoré sú naozaj frekventované. Pri návšteve Dublina určite nevynechajte najširší bulvár v Írsku nachádzajúci sa na O´Connel Street, kde okrem iného nájdete aj vyše 120 metrov vysokú sochu v tvare ihlana. Ďalej určite nevynechajte návštevu komplexu Trinity College, ulice Grafton Street so sochou Molly Malone, parku St. Stephen´s Green, štvrte Merrion Square, Dublinského zámku, katedrály Christ Church (najstaršia budova v Dubline), katedrály sv. Patrika s nádhernou oddychovou záhradou, radnice (City Hall) a časti Temple Bar, ktorá sa vyznačuje veľkým množstvom tradičných írskych pubov. Veľmi pekná je pešia prechádzka od železničnej stanice Dublin Heuston po stanicu Dublin O´Connolly popri rieke Liffey, ktorá je popretkávaná veľkým počtom mostov, z ktorých je naznámejší most Ha´Penny. V Dubline si na svoje prídu najmä milovníci piva, pretože okrem tradičných írskych pubov tu sídli aj svetoznámy pivovar Guinness, ktorý je možné navštíviť a absolvovať v ňom prehliadku v takzvanom Guinnes Storehouse, ktorý je jednou z najväčších turistických atrakcií mesta. Milovníci whisky zase môžu absolvovať prehliadku tradičnej írskej pálenice - Old Jameson. Ak chcete prejsť väčšinu pamiatok, na návštevu Dublinu si naplánujte minimálne jeden celý deň. ... a nezabudnite si vziať dáždnik, pretože počasie je v Dubline, rovnako ako v celom Írsku naozaj nestále a rýchle sa mení.

  Dublin (O´Connell Street, Molly Malone, Christ Church Cathedral)

 • Kilkenny

  Moje osobné hodnotenie: Kilkenny je malé malebné historické mestečko, ktorého najväčšou dominantou je stredoveký hrad s priľahlým parkom. K ďalším pamiatkam, ktoré Vám vrele odporúčam navštíviť patrí komplex katedrály sv. Canice (St. Canice´s Cathedral) s valcovou vyhliadkovou vežou v tvare továrenského komína, ktorá poskytuje nádherné panoramatické výhľady na celé mesto. Vstupné na vežu sú 3 € a lístky sa kupujú priamo v katedrále. Určite Vás taktiež zaujme aj katedrála St. Mary´s Cathedral, budova radnice, kláštor The Black Abbey. Navštíviť Kilkenny sa naozaj oplatí, na samotnú návštevu mestečka si naplánujte minimálne 2,5 hodiny.

  Stredoveký hrad Kilkenny
  Katedrála sv. Canice

 • Cork

  Moje osobné hodnotenie: Návštevu druhého najväčšieho Írska Corku nám síce značne obmedzilo nepriaznivé počasie, aj tak si však myslím, že Cork stojí za návštevu. Cork na prvý pohľad pôsobí ako mesto s peknou prírodnou scenériou, zároveň tu nájdete priemyselné budovy a historické pamiatky v tesnej blízkosti pri sebe. Z turistického pohľadu sa v meste oplatí navštíviť najmä kostol sv. Anny (St. Ann´s Shandon), ktorého veža je turistom prístupná a poskytuje nádherné panoramatické vyhliadky na Cork. Veža je otvorená počas letnej sezóny do 17:00 hod., v ostatnom čase do 16:00 hod. K najkrajším pamiatkam mesta patrí katedrála sv. Finbara (St. Finbarr´s Cathedral), ktorá je naozaj veľmi pekná. Oba tieto kostoly ležia neďaleko centra mesta. Samotné centrum Corku sa nachádza medzi dvoma kanálmi tvorenými riekou Lee, preto naberá Cork charakter holandského mesta. V centre Vás zaujmú viaceré uličky popretkávané historickými budovami, najvýznamnejšou a najväčšou ulicou je nákupný bulvár St. Patrick´s Street. Na návštevu Corku Vám odporúčam vyhradiť si minimálne 4-5 hodín.

  Cork (St. Ann´s Shandon, St. Patrics Bridge, St. Finbarr´s Cathedral)

 • Limerick

  Moje osobné hodnotenie: Turisticky najzaujímavejšou časťou tretieho najväčšieho írskeho mesta - Limericku je prechádzka popri rieke Shannon s nádherným výhľadom na kamenný hrad King John´s Castle s priľahlým kamenným mostom Thomon Bridge. Ďalej je z tadeto možné pokochať sa výhľadom na pereje rieky, nad ktorými sa vypína niekoľko historických budov mesta, z ktorých dominuje katedrála sv. Márie (St. Mary´s Cathedral). V Limericku Vás zaujmú aj hlavné bulváre na O´Connell, Roches a William Street a katedrála sv. Jána (St. John´s Cathedral) s neďalekým katedrálnym námestíčkom. Turistické atrakcie a dominanty Limericku obehnete za približne 3 hodiny.

  King John´s Castle (Hrad kráľa Jána)

 • Galway

  Moje osobné hodnotenie: Univerzitné mesto Galway Vás dostane svojimi malebnými uličkami ležiacimi v historickom centre mesta, na ktorých sa nachádza množstvo obchodíkov, reštaurácií, pubov a historických budov. Oproti iným írskym mestám pôsobí Galway omnoho menej rušne. Zaujímavou budovou je novorománska katedrála z roku 1965, ktorá je naozaj obrovská. Srdcom mesta je však "zelené" námestie Eyre Square, kde sa odohrávajú všetky významné kultúrne podujatia mesta. Mesto Galway sa považuje za vstupnú bránu fakultatívnych výletov na neďalekú TOP írsku atrakciu - Moherské útesy ako aj do národného parku Connemara, ktoré sa nám žiaľ do nášho itinerára cesty nezmestili. Na samotnú obhliadku mesta si vyhraďte minimálne 3 hodiny.

  Hlavná ulica v centre mesta
  Katedrála

 • Belfast

  Moje osobné hodnotenie: Už na prvý pohľad zistíte, že turizmus hlavného mesta konštituentnej krajiny Severné Írsko - Belfastu - je založený na Titanicu. Áno, čítate správne, keďže práve v Belfaste bol Titanic naprojektovaný a zhotovený. V súčasnosti tu môžete navštíviť obrovské šesťposchodové moderné múzeum v tvare hviezdy, ktoré je venované Titanicu, pričom bolo otvorené k 100. výročiu tragédie potopenia tejto svetoznámej lode. Belfast je zároveň veľké, prístavné, priemyselne rozvinuté mesto, pričom na budovách a pamiatkach mesta jasne vidno britský vplyv a v porovnaní s írskymi mestami vyššiu ekonomickú prosperitu. Najvýznamnejšou a najhonosnejšou pamiatkou Belfastu je radnica (City Hall), ktorá je naozaj obrovská a nádherná. Taktiež sa oplatí poprechádzať sa hlavným bulvárom na Donegall Avenue ako aj po priľahlých uličkách s množstvom historických budov. Určite nevynechajte ani obhliadku budovy opery, katedrály sv. Anny (St. Anne´s Cathedral) ako aj Hodinovej veže (Clock Tower), ktorá však nie je určená na panoramatické vyhliadky. Na základnú obhliadku mesta budete potrebovať minimálne 3-4 hodiny. Ak sa v Belfaste plánujete zdržať dlhšie, určite navštívte múzeum Titanicu, miestnu Botanickú záhradu a múzeum Ulsteru. Tak ako v celom Írsku ani tu v Belfaste si nezabudnite pribaliť dáždnik, ktorý sa Vám určite zíde.

  Belfast (City Hall, Clock Tower, centrum)
Celkové hodnotenie výletu:

Začnem počasím, ktoré je v celom Írsku naozaj nestále a mení sa každú chvíľu. V čase našej návštevy bola priemerná teplota asi 11 stupňov celzia, takže dáždnik s nepremokavou teplou bundou by mali byť povinnou výbavou. Cestovanie vlakom po Írsku je dosť fádne, väčšinu krajiny Írska tvoria monotónne, presne ohraničené, pastviny pre ovce a kravy. Omnoho krajšia krajina je v Severnom Írsku, kde síce taktiež nájdete množstvo pastvín, ich okolie je však už omnoho viac kopcovitejšie a na samotnej krajine vidno, že je v porovnaní s Írskom bohatšia a krajšie upravená. Kvalita vlakov v Írsku a Severnom Írsku je na výbornej úrovni, problémy s lístkami FIP sme nemali žiadne, na žiadnu kategóriu vlaku na voľný lístok FIP nepotrebujete príplatok ani miestenku a všetci poznali lístky FIP. Jedinou mojou výhradou je dosť biedne značenie nástupíšť z ktorých odchádzajú vlaky v menších staniciach Írska. V Severnom Írsku bolo značenie nástupíšť a vlakov ukážkové. Zaujímavosťou írskych a severoírskych železníc je to, že vlakoví sprievodcovia chodia vo vlakoch naozaj minimálne a cestovné lístky Vám vždy skontrolujú pri vstupných bránach k jednotlivým nástupištiam zamestnanci stanice. Vo väčších mestách (Dublin, ...) aj pri východe z nástupišťa. Pri plánovaní tohto výletu som musel použiť kompromis, inak, ak by som chcel precestovať celé Írsko podľa mojich predstáv potreboval by som ešte 2-3 dni (Dublin a jeho blízke okolie, Moherské útesy, Connemara, Severné Írsko - Londonberry, ...). Z miest ma zaujali najmä Dublin, do ktorého by som sa ešte chcel niekedy vrátiť a prejsť ho kompletne vrátene jeho blízkeho okolia. Taktiež ma zaujalo Kilkenny, cestovanie po Severnom Írsku medzi Dublinom a Belfastom ako aj radnica v Belfaste. Ostatné miesta boli priemerné, cestovanie po Írsku dosť fádne a počasie na môj vkus dosť strašné.

Mapy navštívených miest:

Dublin - Turistická mapa mesta Kilkenny - Turistická mapa mesta Cork - Turistická mapa mesta Limerick - Turistická mapa mesta

Galway - Turistická mapa mesta Belfast - Turistická mapa mesta Mapa železničných tratí Írska Mapa železničných tratí Írska a V. Británie

Zaujímavé internetové stránky:

www.discoverireland.com - oficiálny turistický portál Írska
www.visitireland.com - ďalší turistický a informačný portál o Írsku
www.irsko-aktualne.cz - český turistický a informačný portál o Írsku
www.visitdublin.com - turistický a informačný portál mesta Dublin
www.dublinbus.ie - oficiálne stránky dopravného podniku mesta Dublin
www.kilkennytourism.ie - turistický a informačný portál mesta Kilkenny
www.corkcity.ie - oficiálne stránky mesta Cork
www.limerick.ie - oficiálne stránky a turistický portál mesta Limerick
www.galwaytourism.ie - turistický a informačný portál mesta Galway
www.discovernorthernireland.com - oficiálny turistický portál Severného Írska
www.gotobelfast.com - turistický a informačný portál mesta Belfast
 
   Autor: Ing. Kristián Václav, vaclav.kristian@gmail.com
© www.fipky.eu5.org - Všetky práva vyhradené!   
Free Web Hosting