Meniny má:
 
.: Slovenská republika :. .: Česká republika :. .: Ostatné zahraničie :. .: Cyklovýlety :.


Posledná aktualizácia:


Upozornenie:


.: Záhorie ´13 :.

Základné údaje o ceste:

Termín cesty: 7. júl 2013

Navštívené miesta: Šaštín-Stráže, Holíč, Skalica

Druh výletu: cykloturistika, pamiatky

Spôsob dopravy: vlaky (ZSSK), bicykel

Počet spolucestujúcich: 2
Tip: Pri prehliadaní obrázkov z fotogalérie použite klávesu F11.


Navštívené a odporúčané atrakcie:
 • Šaštín-Stráže - Bazilika Sedembolestnej Panny Márie z 18. storočia, ktorá slúži aj ako pútnické miesto. Prekrásna stavba, odporúčam navštíviť.

 • Holíč - Nádherný komplex holíčskeho zámku s opevnením - bývalé letné sídlo Márie Terézie. Je však v schátranom stave, ak by bol opravený bol by to jednoznačne jeden z najkrajších zámockých komplexov na Slovensku. K ďalším turistickým atrakciám mesta patrí najmä kamenný veterný mlyn z 19. storočia a komplex manufaktúrnych budov.

  Bazilika v Šaštíne-Strážach
  Ruiny zámku v Holíči

 • Kostolík pri Kopčanoch - Nádherný predrománsky kostolík sv. Margity Antiochijskej z 9. storočia, ktorý patrí k najstarším kostolom na Slovensku. Nachádza sa v šírom poli, cca 3 kilometre od kamenného mosta Holíčskeho zámku, cesta k nemu vedie po značenom asfaltovom chodníku.

  Predrománsky kostolík pri Kopčanoch

 • Skalica - Jedno z najkrajších historických miest na Slovensku. K dominantám mesta patria najmä románska rotunda sv. Juraja, farský kostol sv. Michala Archanjela, secesný Dom kultúry, Kalvária a ďalšie. Pri návšteve Skalice určite nevynechajte návštevu Kalvárie z ktorej je nádherný výhľad na celé historické centrum Skalice. Samozrejmosťou pre návštevu Skalice by mala byť ochutnávku tradičného skalického trdelníka, ktorý je možné zakúpiť si vo vinárni nachádzajúcej sa v priestoroch Františkánskeho kláštora. Turistickou atrakciou Skalice je aj miestny prístav, kde sa nachádza drevená vyhliadková veža s voľným vstupom. V prístave je možnosť prenájmu plavidiel a plavby na Baťovom kanále. Návštevu Skalice vrele odporúčam !!!

  Skalica (Rotunda sv. Juraja, prístav)
Celkové hodnotenie výletu:

Cyklotrasa po Záhorí Vás naozaj očarí a určite stojí za návštevu. Okrem mnohých zaujímavých pamiatok ako napríklad bazilika v Šaštíne, predrománsky kostolík pri Kopčanoch, (žiaľ chátrajúci) holíčsky zámocký komplex tu nájdete aj množstvo zaujímavých panoramatických výhľadov, ktoré sa Vám naskytnú predovšetkým na kopcovitejšom úseku cyklotrasy, a to najmä medzi Šaštínom-Strážami a Holíčom. K top destinácii, ktorú rozhodne neodporúčam vynechať patrí prekrásne kráľovské mesto Skalica s množstvom historických pamiatok a najmä tradičným skalickým trdelníkom, ktorý sa dá najlepšie kúpiť vo vinárni pri Františkánskom kláštore.

Mapy navštívených miest:

Mapa uskutočneného cyklovýletu Mapa mesta
Holíč
Mapa mesta
Skalica
Mapa železničných tratí na Slovensku

Zaujímavé internetové stránky:

www.ezahorie.sk - turistický a informačný portál venovaný Záhoriu
www.bazilika.sk - oficiálne stránky Baziliky v Šaštíne
www.mestosastinstraze.sk - oficiálne stránky mesta Šaštín-Stráže
www.holic.sk - oficiálne stránky mesta Holíč
www.apsida.sk/c/802/kopcany - stránky o kostole svätej Margity Antiochijskej pri Kopčanoch
www.skalica.sk - oficiálne stránky mesta Skalica
www.prvaplavebna.sk - stránky venované Prístavu Skalica a Baťovmu kanálu v Skalici
 
   Autor: Ing. Kristián Václav, vaclav.kristian@gmail.com
© www.fipky.eu5.org - Všetky práva vyhradené!   
Free Web Hosting