Meniny má:
 
.: Slovenská republika :. .: Česká republika :. .: Ostatné zahraničie :. .: Cyklovýlety :.


Posledná aktualizácia:


Upozornenie:


.: Oblúkom Dunaja ´13 :.

Základné údaje o ceste:

Termín cesty: 13.-14. júl 2013

Navštívené miesta: Štúrovo, Esztergom, Visegrád, Szentendre

Druh výletu: cykloturistika, pamiatky, ľudová architektúra

Spôsob dopravy: vlaky (ZSSK), bicykel

Počet spolucestujúcich: 2
Tip: Pri prehliadaní obrázkov z fotogalérie použite klávesu F11.


Navštívené a odporúčané atrakcie:
 • Štúrovo - Pohraničné mesto Štúrovo nevyniká žiadnymi mimoriadnymi historickými pamiatkami, ponúka však nádherný panoramatický výhľad na protiľahlú baziliku v Ostrihome. K naj atrakcii mesta však rozhodne patrí miestne termálne kúpalisko Vadaš, svojou peknou konštrukciou vyniká aj most Márie Valérie spájajúci mestá Štúrovo a Esztergom.

  Štúrovo (centrum, most Márie Valérie)

 • Esztergom (Ostrihom) - Výraznou dominantou mesta Esztergom ako aj širokého okolia je miestna bazilika, ktorá je najväčšou a najvýznamnejšou cirkevnou stavbou Maďarska. Zároveň je treťou najväčšou cirkevnou stavbou v Európe. Vrele odporúčam navštíviť najmä kupolu baziliky, ktorá poskytuje nádherné panoramatické výhľady do širokého okolia. Z turistického pohľadu zaujme aj historické centrum v okolí baziliky, ktoré je naozaj malebné.

  Bazilika v Esztergome

 • Visegrád - Historické mesto Visegrád so svojím blízkym okolím patrí k najkrajším turistickým oblastiam Maďarska. V samotnom mestečku sa nachádza množstvo historických budov z ktorých vyniká najmä Kráľovský palác a Šalamúnová veža. Vyhľadávanou turistickou atrakciou sú však aj panoramatické výhľady na oblúk Dunaja a jeho široké okolie, ktoré poskytuje citadela Visegrád (Fellegvár) s priľahlými panoramatickými vyhliadkovými miestami. K nim si však z mesta Visegrád musíme vyšľapať po miestnych značených turistických chodníkoch alebo použiť najkrajšiu panoramatickú cestu pre automobily v Maďarsku. K ďalším atrakciám okolia patrí vyhliadková veža Nagy Villám (Veľký blesk), z ktorej je pekný panoramatický výhľad na citadelu Visegrád. Rodiny s deťmi zaujme aj miestna bobová dráha.

  Citadela Visegrád (Fellegvár)
  Rozhľadňa Nagy Villám

  Panaramatický pohľad na oblúk Dunaja z pevnosti Visegrád


 • Szentendre - Szentendre (Svätý Ondrej) je malebné turistické mestečko, ktoré je v Maďarsku nazývané ako mesto umelcov, najmä maliarov. Z pamiatok zaujme najmä historické námestíčko s priľahlými uličkami a niekoľko miestnych kostolov. Szentendre je kultúrnym a cirkevným strediskom Srbov žijúcich v Maďarsku, pravdepodobne aj preto má mesto zaujímavé čaro, ktoré nenájdete v bežných maďarských mestách.

  Szentendre (historické centrum)

 • Skanzen Szentendre - Jedným z miest, ktoré mi v posledných rokoch rozhodne "vyrazilo dych" (v pozitívnom svetle :-)), je (open-air) skanzen vo voľnej prírode v Szentendre, ktorý je zároveň najväčším skanzenom ľudovej architektúry v Maďarsku. Skanzen s naozaj veľkou rozlohou, veľmi udržiavanými exponátmi a s prepracovaným prístupom k nim, je zložený z desiatich sektorov, pričom každý sektor približuje ľudovú architektúru z inej časti Maďarska. Milovníkov železnice určite poteší, že v rámci areálu skanzenu premáva medzi sektormi lesná železnička. Návšteva tohto skanzenu Vás určite nadchne a chytí za srdce, na jeho návštevu si vyhraďte minimálne pol dňa. Vrele odporúčam!!!

  Skanzen Szentendre
Celkové hodnotenie výletu:

Cyklovýlet za panoramatickými výhľadmi na oblúky rieky Dunaj a jej nádherné okolie, ktoré je jedným z najkrajších oblastí v Maďarsku môžem iba vrele odporúčať a rozhodne stojí za návštevu. Okrem výstupu na citadelu Visegrad, práve z okolia ktorej sú najkrajšie panoramatické výhľady, je cyklotrasa nenáročná a vyznačuje sa minimálnym stúpaním a klesaní. Z pamiatok zaujmú najmä návšteva malebného mestečka Szentendre, ktorú odporúčam spojiť s obhliadkou neskutočne krásneho skanzenu ako aj nádherné panoramatické vyhliadky z kupoly ostrihomskej baziliky, ktorá je najvýznamnejšou dominantou širokého okolia.

Mapy navštívených miest:

Mapa uskutočneného cyklovýletu Mapa mesta
Štúrovo
Mapa mesta
Esztergom
Mapa Visegrádu a okolia

Mapa mesta
Szentendre
Mapa skanzenu
Szentendre

Zaujímavé internetové stránky:

www.sturovo.com - turistický a informačný portál mesta Štúrovo
www.sturovo.sk - oficiálne stránky mesta Štúrovo
www.hungary.com - oficiálny turistický portál Maďarska
www.madarsko.sk - ďalší portál zameraný na propagáciu turizmu v Maďarsku (slovensky)
www.dunakanyar.hu - turistický a informačný portál oblasti Oblúk Dunaja (Dunakanyar)
www.esztergom.hu - oficiálne stránky mesta Esztergom (Ostrihom)
www.bazilika-esztergom.hu - oficiálne stránky baziliky v Esztergome
www.visegrad.hu - oficiálne stránky mesta Visegrád
www.parkerdo.hu/index.php?pg=menu_149 - stránky o vyhliadkovej veži Nagy Villám (maďarsky)
http://regiok.happybike.hu/pilis-dunakanyar/index.html - stránka s cyklomapami pre oblasť Oblúka Dunaja (Dunakanyar)
www.szentendre.hu - oficiálne stránky mesta Szentendre
www.skanzen.hu - oficiálne stránky skanzenu Szentendre
 
   Autor: Ing. Kristián Václav, vaclav.kristian@gmail.com
© www.fipky.eu5.org - Všetky práva vyhradené!   
Free Web Hosting