Meniny má:
 
.: Slovenská republika :. .: Česká republika :. .: Ostatné zahraničie :. .: Cyklovýlety :.


Posledná aktualizácia:


Upozornenie:


.: Rumunsko, Maďarsko ´08 :.

Základné údaje o ceste:

Termín cesty: 5.-7. december 2008

Navštívené miesta: Arad, Timisoara, Debrecen

Druh výletu: pamiatky, mestská turistika

Spôsob dopravy: vlaky (MÁV, CFR)

Počet spolucestujúcich: -
Tip: Pri prehliadaní obrázkov z fotogalérie použite klávesu F11.

Cestopis:

Cestopis z tohto výletu začnem trochu netradične celkovým hodnotením. Okrem toho, že som si už opäť raz overil, že Rumunsko má veľa nádherných historických miest, ktoré sa určite oplatia navštíviť, bol pre mňa tento výlet veľmi poučný z hľadiska ďalšieho cestovania na lístky FIP. Tento výlet totiž poukázal na jednu moju neznalosť z podmienok použitia lístkov FIP, o ktorej som doteraz vôbec nevedel a mohol som na ňu hocikde pri mojich ďalších cestách veľmi doplatiť. Tu je už ale samotný cestopis:

1. deň - 5. december 2008

Cestu do Rumunska a Maďarska, ktorú som niekoľkokrát z rôznych dôvodov musel presunúť, som sa rozhodol nakoniec zrealizovať cez víkend v období sviatku Sv. Mikuláša. Malo to dve veľké výhody. Prvou je skutočnosť, že v tomto čase už budú vo všetkých plánovaných mestách fungovať vianočné trhy a tou druhou, dôležitejšou, že je to posledný víkend, pred platnosťou nových cestovných poriadkov 2008/2009, o ktorých som v tom čase v rámci medzinárodnej dopravy nemal skoro žiadne vedomosti a teda ani aké sú nové železničné spoje do Rumunska.

Do Rumunska sa zo Slovenská dá najpohodlnejšie dostať jediným priamym spojom - rýchlikom "Pannonia" alebo cestovať s jedným prestupom v stanici Budapesti-Keleti pu. Vzhľadom na časy príchodu do Rumunska som sa rozhodol, že využijem tú druhú možnosť. Pre zaujímavosť už len spomeniem, že od nového cestovného poriadku 2008/2009 rýchlik "Pannonia" už nebude premávať cez Bratislavu. Takže nebude existovať žiadne priame spojenie medzi Slovenskom a Rumunskom.

Z Bratislavy hlavnej stanice som sa vydal o 19:35 hod. vlakom kategórie EC "Ján Jesénius" do mojej prestupnej stanice Budapest-Keleti pálya udvar, kam som dorazil s miernym asi s 10 minútovým meškaním, čo mi ale vôbec nevadilo, keďže do odchodu priameho nočného vlaku do Rumunska "Dacia" je časová rezerva niečo vyše 50 minút.

Tu by som chcel upozorniť cestujúcich, ktorí cestujú do Rumunska, že v rámci medzinárodnej prepravy medzi Maďarskom a Rumunskom si všetky priame vlaky vyžadujú povinnú rezerváciu, čo činí 3 eurá. Taktiež by som chcel upozorniť cestujúcich na manipuláciu s rýchlikom "Dácia" v žst. Budapest-Keleti pu. Príchod vlaku do "východnej" budapeštianskej stanice je o 22:53 hod., pričom vlak sa delí na vozne, ktoré zostávajú v Budapešti a na vozne smerujúce do Rumunska a do Srbska. Preto Vás upozorňujem, aby ste si do sedadlových vozňov (najmä vozeň č.421, č.422 a č.423) hneď po príchode vlaku do stanice nesadali, pretože sú to síce vozne s rovnakým číslom ako to máte uvedené na Vašej na miestenke ale smerujúce do Srbska (vozne s náterom ŽS). Po krátkom odpojení a odvedení uvedených vozňov, budú pristavené vozne smerujúce už do Rumunska. Spoznáte ich napr. aj podľa náteru vlastníka vozňov, ktorým je CFR.

2. deň - 6. december 2008

Tento rok som obdržal miestenku na "Daciu" do vozňa č. 422 a bol som milo prekvapený - pohodlné "lietadlové" sedadlá a nie kupé s tradičnými tvrdými hnedými rumunskými sedadlami s nefunkčnou reguláciou teploty. Samotná cesta "Daciou" po Maďarsku prešla bez problémov, trochu sa vlak zdržal na hraničných prechodoch v Lökösháze a v Curtici, pričom ale colníci na maďarskej ani rumunskej strane nerobili žiadne väčšie kontroly, ako tomu bolo v minulosti. Po prechode rumunskou hranicou som si prestavil čas o hodinu dopredu - takže namiesto 3:00 hod. boli 4:00 hod. Hoci sme prišli do mojej prestupnej stanice Deva asi s 30 minútovým meškaním, čo mi pre kratšie čakanie v stanici Deva dokonca padlo vhod, cesta "Daciou" po rumunskom území bola taktiež bezproblémová a veľké problémy nerobili ani inak precízni rumunskí sprievodcovia.

Z nie veľmi vzhľadovo lákavej stanice Deva som sa vybral osobným vlakom späť do Aradu. Pre tento krok som sa rozhodol preto, že "Dacia" má do Aradu príchod vo veľmi skorých hodinách a keďže v decembri je relatívne dlho tma, potreboval som tento ranný čas stráviť najlepšie cestovaním vo vlaku. Osobný vlak z Devy do Aradu bol dosť preplnený, vozne osobného vlaku boli zastaralé ale zato čisté. Neplatí to však pre vlakové toalety, ktoré boli v dosť dezolátnom stave. Cesta z Devy do Aradu bola dosť monotónna - vyznačovala sa prevažne rovinatou alebo mierne pahorkatinou krajinou, ktorú dopĺňali mnohé nie udržiavané budovy a niekoľko schátraných a vyrabovaných bývalých tovární.

Arad

Do upršaného Aradu sme došli bez meškania o 9:56 hod. Na prvý pohľad ma v negatívnom zmysle zaujala samotná stanica v Arade, ktorá vzhľadom na jej medzinárodný charakter nie je vybavená na nástupištiach smerovými a odchodovými tabuľami. Jediná tabuľa s príchodmi a odchodmi vlakov je umiestnená vo vestibule stanice. Inak stanicu tvorí veľmi pekná historická budova. K pozitívam stanice patrí v celku bezpečná a čistá čakáreň, celková čistota vestibulu stanice a možnosť nabrať si pitnú vodu.

Vo vestibule železničnej stanice som si hneď zamenil za eurá domácu menu - rumunské lei, pričom 1 lei vychádzal na 3,708 eur, t.j. cca 8 Sk. Až neskôr som zistil, že zmenární je v Arade dostatočné množstvo a všetky s oveľa lepším kurzom ako tomu bolo na železničnej stanici.

Cesta zo železničnej stanice do centra mesta nie je značená, preto odporúčam buď mapu alebo ak sa vydáte smerom z východu zo železničnej stanice doľava, ako pomôcka dostať sa do centra Aradu Vám poslúži električková trať, ktorá Vás tam pohodlne zavedie približne za 15-20 minút zavedie.

K najväčším dominantám Aradu patria nádherná do biela sfarbená budova radnice, rímskokatolícka katedrála, katedrála ortodoxnej cirkvi, budova divadla, budova kultúrneho paláca a mnohé iné. Historické centrum Aradu je v celku ucelené a zanechalo na mňa celkom príjemný dojem a určite ho odporúčam navštíviť. V tesnej blízkosti budovy divadla som objavil skromnejší náznak vianočných trhov, bolo tam zopár stánkov s vianočnými ozdobami, sladkosťami a malým občerstvením. Ak by som sa do Aradu vybral iba za vianočnými trhmi, bol by som asi veľmi sklamaný.

Osobne som bol však najviac sklamaný z jednej z najvýznamnejších pamiatok Aradu - aradského opevnenia a hradu. Pri ceste k opevneniu som zistil, že pred opevnením bolo množstvo ostnatého drôtu a vstup do opevnenia strážil už z diaľky nie veľmi príjemný ozbrojený vojak. Tak som usúdil, že opevnenie s hradom nie sú prístupné verejnosti a slúži výhradne pre vojenské účely.

Z neúspešného pochodu k opevneniu som sa opäť vrátil cez most ponad rieku Mureš do centra mesta a z centra popri ortodoxnej katedrále, kde prebiehala pravoslávna omša s veľkým množstvom ľudí opäť na železničnú stanicu. Tu som si v medzinárodnej pokladni s predstihom kúpil miestenku na vlak kategórie InterCity z Timisoary do Aradu. Bol som však trochu prekvapený, pretože pokladníčka v medzinárodnej pokladni v tejto veľkej prihraničnej stanici vedela komunikovať iba po rumunsky. Nakoniec sme sa rukami nohami dohodli a za 6 rumunských lei som obdržal miestenku na požadované IC-čko.

Po nákupe miesteniek ma už čakal osobný vlak do Timisoary (Temešváru) odchádzajúci z Aradu presne o 13:00 hod. Zaujímavosťou tohto osobného vlaku bolo to, že bol tvorený novou súpravou pozostávajúcou z dvojčlánkovej motorovej jednotky Desiro, ktoré patria k najnovším hnacím dráhovým vozidlám a motorovým jednotkám nakúpených v rámci rumunských železníc CFR.

Timisoara (Temešvár)

Do železničnej stanice Timisoara Nord sme dorazili bez najmenšieho meškania. Železničná stanica vyzerá už na prvý pohľad dosť socialisticky, ale je už vybavená smerovými a odchodovými tabuľami na každom nástupišti. Cesta zo železničnej stanice Timisoara Nord do centra mesta nie je značená smerovými šípkami, preto odporúčam použiť mapu, prípadne ísť zo železničnej stanice priamo, držať sa električkových koľají a pri najbližšej križovatke električkových tratí zabočiť doľava a opäť ísť priamo popri električkových koľají až sa dostanete k najväčšej a najkrajšej dominante mesta Timisoara - katedrále ortodoxnej cirkvi - Catedrala Mitropolitană.

Hlavné námestie Timisoary sa rozpriestiera od ortodoxnej katedrály až po budovu divadla. Už na prvý pohľad zistíte, že sa jedná o najkrajšiu časť mesta. Veľmi ma zaujala nádherne upravená zeleň, ktorá spolu s množstvom lavičiek tvorila veľmi peknú oddychovú časť tohto námestia, ktorú by Timisoare mohlo závidieť veľa slovenských miest. Práve tu na námestí sa nachádzali aj vianočné stánky s množstvom typických rumunských vianočných ozdôb, ďalej ste tu mohli vidieť umiestnený živý betlehem s ovečkami, množstvo stánkov s rôznymi vianočnými koláčmi ale aj údeninami. V prípade hladu ste si mohli dať guláš, rôzne sladkosti alebo asi najväčšie lákadlo, ktorému som nakoniec neodolal ani ja - voňavý, čerstvo upečený trdelník. Zaujímavé bolo, že sa predával pod pomaďarčeným názvom "kürtös kalács" a keď som si ho pýtal mojou slabšou maďarčinou ani jeden z predávajúcich nevedel po maďarsky ani slovo.

Vianočné trhy v Timisoare zanechali na mňa celkom príjemný dojem, hoci množstvo stánkov s cigánskou a vianočným punčom, tak ako to býva u nás na Slovensku, by ste hľadali len veľmi ťažko. Tu v Timisoare som objavil iba jeden stánok, kde ste si mohli dať vianočný punč, ale aj o ten veľmi domáci nestáli.

Po obhliadke vianočných trhov, ortodoxnej katedrály a širšieho okolia námestia som sa vybral späť na železničnú stanicu Timisoara Nord, z ktorej som sa prepravil vlakom kategórie Inter City do stanice Arad. Veľmi som bol prekvapený, že ten IC vlak bol vlastne zostavený z tých istých vozňov motorovej jednotky Desiro ako na osobnom vlaku z Aradu do Timisoaru. Za povinný príplatok vo výške približne 60 Sk teda rovnaké pohodlie, akurát IC-čko išlo priamo bez medzizastávok do Aradu.

V Arade, kam sme došli bez najmenšieho meškania bol už pristavený môj povinne miestenkový vlak do Budapešti, ktorý vychádzal práve z Aradu. Trochu ma zarazilo, že hoci mal rýchlik do Budapešti približne 5 vozňov, bol som pravdepodobne jediným cestujúcim, ktorý v Arade nastúpil na tento rýchlik. Po riadnom odchode vlaku zo stanice, bezproblémovej kontrole rumunského sprievodcu ako aj rumunských a maďarských colníkov, som si opäť prestavil čas o hodinu späť a konečne som už cestoval po zemi, ktorej jazyku aspoň trochu rozumiem.

Mojim cieľom bola stanica Budapest-Keleti pu, z ktorej som sa chcel najbližším nočným vlakom, ktorým bol opäť rýchlik Dacia vydať naspäť do Rumunska. Chcel som týmto ušetriť jeden deň ubytovania v Rumunsku, teda prespal by som, ako som to spravil už neraz v minulosti, v nočných vlakoch.

Z tohto môjho cieľa, ale hlavne z mojej doterajšej nevedomosti o niektorých podmienkach použitia lístkov FIP ma však rýchlo vyviedla maďarská sprievodkyňa, ktorá mi povedala, že ak raz opustím, krajinu do ktorej mám platný lístok FIP, už sa do nej nemôžem vrátiť aj keď mám ešte voľné kolónky s nevypísaným dátumom. Ja som toto ustanovenie poznal, aby tak, že ak prídem na Slovensko, už na ten lístok nemôžem cestovať opäť do zahraničia, ale o tom, že to platí aj medzi jednotlivými krajinami som nevedel. Už len doplním, že toto ustanovenie neplatí, ak túto krajinu využívate ako tranzit a vraciate sa cez ňu späť na Slovensko.

Aj vzhľadom na precíznosť väčšiny rumunských sprievodcov som nakoniec nechcel riskovať a preto som sa narýchlo rozhodol, že už nepôjdem do Rumunska, ale vydám sa iba do maďarského Debrecenu a keď budem vládať pôjdem pozrieť vianočné trhy v Budapešti. Dosť ma mrzelo, že som všetky suveníry z Rumunska, najmä však rumunské čokolády chcel nakupovať až na druhý deň mojej cesty, takže po nútenej zmene plánu okrem neminutých rumunských lei domov z Rumunska neprinesiem nič.

3. deň - 7. december 2008

Nová situácia mi trochu skomplikovala aj spoje do Debrecenu, keďže som túto novú alternatívu nemal spracovanú. No nakoniec som sa operatívne rozhodol, že sa z Budapešti zveziem rýchlikom "Dacia" do Békescsaby, kde počkám približne 50 minút. Z Békéscsaby sa preveziem späť do Budapešti a ráno sa vyberiem prvým možným spojom do Debrecenu.

Po bezproblémovom príchode do budapeštianskej stanice Keleti pu som si išiel do suterénu stanice overiť na informácie o vlakových spojoch, moje spoje do Debrecenu. Po asi hodine chodenia po stanici som konečne opäť nastúpil do mierne meškajúceho rýchlika "Dacia" a mne známeho vozňa č.422, v ktorom som sa asi s 20 minútovým meškaním približne o 2:20 hod. dopravil do stanice v Békéscsabe, čo bola v tejto situácii výhoda, keďže som musel menej čakať na prestup. Bol som milo prekvapený a mal som šťastie pri výbere spojenia, pretože vestibul stanice v Bekéscsabe bol celý čas od príchodu môjho rýchlika "Dacia" z Budapešti až po odchod môjho prestupového rýchlika naspäť do Budapešti otvorený a nemusel som celý čas mrznúť niekde vonku. Stanicu uzamykajú až po odchode nočného rýchlika do Budapešti.

Drobným negatívom bolo asi 20 minútové meškanie nočného vlaku z Rumunska do Budapešti, ktoré sa ale v príjemnom suteréne stanice dalo vydržať. Nakoniec som mal šťastie, nočný rýchlik bol poloprázdny, tak som sa mohol pohodlne vyspať až po Budapešť na inak na sedenie nie veľmi pohodlných rumunských kupé vozňoch. Do Budapešti Keleti pu. sme dorazili s približne 30 minútovým meškaním, čoho následkom mi pred očami ušiel rýchlik do Szolnoku, do prestupnej stanice do Debrecenu. Szolnok patrí k najväčším železničným uzlom v Maďarsku. Do Szolnoku som sa nakoniec vydal osobným vlakom s odchodom zo stanice Budapest Keleti o 6:15 hod. a príchodom do Szolnoku o 8:19 hod. Kvalita cestovania bola porovnateľná s našimi osobnými vlakmi, pri použití tohto vlaku som však konečne dospal môj spánkový deficit z posledných 2 nocí. V Szolnoku som si kúpil za približne 15 Sk príplatok za použitie vlaku kategórie Inter City tzv. "Inter City pót jegy" a za malú chvíľu som už nasadal do IC-čka smerom do Debrecenu, kam sme dorazili pár minút pred desiatou hodinou. Kvalita cestovania v tomto vlaku, už zodpovedala značne Inter City a v porovnaní so slovenským IC-čkom majú maďarské IC-čka omnoho pohodlnejšie sedadlá.

Debrecen (Debrecín)

Stanica v Debrecene na mňa pôsobila dosť socialisticky, ale bola čistá a celkom dobre značená. V jednej z pokladní som si hneď zakúpil IC príplatok a aj povinnú rezerváciu na vlak IC s odchodom z Debrecenu o 13:08 hod. Cena IC príplatku s povinnou rezerváciou miesta stála 520 forintov, čo je približne 65 Sk. Ako ste si už určite všimli v Maďarsku sú vlaky kategórie Inter City rozdelené do 2 skupín. Prvou skupinou sú IC-čka, ktoré si nevyžadujú povinnú rezerváciu a stačí Vám zakúpiť si iba IC príplatok "IC pót", ktorý je povinný a druhou skupinou sú IC-čka s povinnou rezerváciou aj s poviným IC príplatkom "IC pótom".

Cesta zo železničnej stanice do centra Debrecenu nie je značená, ale stačí sa vydať cestou po východe zo železničnej stanice stále rovno a asi po 10-15 minútach dorazíte do samotného centra Debrecenu. Do centra mesta Vás zo železničnej stanice zavedú aj koľaje električiek, ktoré tu jazdia relatívne často. V blízkosti železničnej stanice sa nachádza malý park s niekoľkými stánkami s oblečením a iným tovarom. Keďže už bolo neskoré dopoludnie a ešte som nič neraňajkoval, zaujal ma medzi týmito stánkami stánok s lángošmi, ktorému som nakoniec neodolal. Bol som milo prekvapený, pretože taký vynikajúci a veľký lángoš som už dávno nejedol. Môžem ho iba odporúčať všetkým cestujúcim do Debrecenu. Myslím, že Debrecen sa mi bude ešte dlhší čas bude spájať s dobrými lángošmi.

Po krátkej konzumácii som sa konečne vybral smerom k vcelku peknému hlavnému námestiu, ktorému dominuje Veľký kostol reformovanej cirkvi a v čase mojej návštevy aj zopár celkom vkusne vyzerajúcich vianočných stánkov. Vo vianočných stánkoch si bolo možné kúpiť najmä vianočné ozdoby a drobné darčeky, množstvo zákuskov a koláče a taktiež "kürtos kalács", teda niečo podobné ako naše trdelníky. Podobne ako v Rumunsku aj v Debrecene by ste stánky s tradičnou slovenskou cigánskou a veľkým množstvom vianočného alkoholu hľadali márne.

Po obhliadke hlavného námestia a vianočných trhov som sa vybral do asi 15 minút vzdialeného hypermarketu Tesco, kde som si nakúpil nejaké sladkosti pre mojich blízkych. Už tradične to boli cukríky "Negro" v rôznych príchutiach a tiež niekoľko druhov čokolády "Boci", ktoré sú už neodmysliteľnou súčasťou mojich ciest do Maďarska.

Po nákupe suvenírov som si poslednýkrát obzrel hlavné námestie s vianočnými trhmi, prešiel som si ďalšie pamiatky Debrecena, ktoré sa nachádzajú v bočných uličkách až som sa dostal opäť k železničnej stanici, z ktorej mi už za malú chvíľu išiel vlak kategórie IC priamo do stanice Budapest Nyugati pálya udvar. Kultúra cestovania aj v tomto IC bola na veľmi vysokej úrovni, vlak bol čistý a sedadlá pohodlné. Horšie to ale už bolo s panorámou krajiny, ktorá bola monotónna a vyznačovala sa samou rovinou bez akýchkoľvek historických pamätihodností. Ale to je typické pre cestovanie skoro po celom území Maďarskej republiky.

Do cieľovej stanice vlaku, do západnej budapeštianskej železničnej stanice (Budapest Nyugati palya udvar) sme dorazili o 15:47 hod. bez akéhokoľvek meškania. Keďže som bol dosť unavený a bola aj značná zima rozhodol som sa, že na budapeštianske vianočné trhy sa nakoniec nevyberiem a do Bratislavy pôjdem prvým možným spojom, ktorým bol osobný vlak do Nových Zámkov s odchodom z Budapešti-Nyugati pu o 17:05 hod.

Hoci je to zo železničnej stanice Budapest-Nyugati k môjmu tradičnému turistickému cieľu - k jednej z najväčších dominánt Budapešti - budove maďarského parlamentu asi 15-20 minút cesty pešo, tentokrát som sa vzhľadom na vyčerpanosť a zlé počasie rozhodol, že budovu parlamentu nenavštívim a iba sa pomotám do odchodu môjho vlaku v okolí železničnej stanice, kde sa nachádzajú mnohé veľké nákupné centrá. Asi po hodine chodenia v okolí stanice som už konečne sedel v riadne vykúrenom osobnom vlaku, ktorým som sa doviezol bez najmenších problémov do Štúrova, kde ma už čakal zrýchlený študentský vlak smerujúci do Bratislavy hlavnej stanice.


Mapy navštívených miest:

Schematická mapa mesta Arad Schematická mapa mesta Timisoara Schematická mapa mesta Debrecen

Mapa železničných tratí Maďarska Mapa železničných tratí Rumunska

Zaujímavé internetové stránky:

www.mzv.sk - stránky Ministerstva zahraničných vecí SR - odporúčam pozorne si preštudovať pred každou Vašou cestou do zahraničia
www.romaniatourism.com - Stránky venované turizmu v Rumunsku
www.hungary.com - Portál venovaný turizmu v Maďarsku
www.madarsko.cz - České stránky venované turizmu v Maďarsku
www.primariaarad.ro - Oficiálne stránky mesta Arad
www.primariatm.ro - Oficiálne stránky mesta Timisoara (Temešvár)
www.timisoara.com - Stránky zamerané na mesto Timisoara
www.debrecen.hu - Oficiálne stránky mesta Debrecen
http://elvira.mav-start.hu - Vyhľadávač vlakových spojov maďarských železníc (MÁV)
www.mersultrenurilorcfr.ro - Vyhľadávač vlakových spojov rumunských železničníc (CFR)
 
   Autor: Ing. Kristián Václav, vaclav.kristian@gmail.com
© www.fipky.eu5.org - Všetky práva vyhradené!   
Free Web Hosting