Meniny má:
 
.: Slovenská republika :. .: Česká republika :. .: Ostatné zahraničie :. .: Cyklovýlety :.


Posledná aktualizácia:


Upozornenie:


.: Praha ´08 :.

Základné údaje o ceste:

Termín cesty: 11. - 12. december 2008

Navštívené miesta: Praha

Druh výletu: vianočné trhy, pivná turistika, pamiatky

Spôsob dopravy: vlaky (ČD)

Počet spolucestujúcich: 3
Tip: Pri prehliadaní obrázkov z fotogalérie použite klávesu F11.

Cestopis:

Po dlhšom čase som sa rozhodol zorganizovať opäť vlakový výlet, ktorý by mal podľa nepísaných pravidiel aspoň raz absolvovať každý správny železničiar, a to na pivo na otočku do Prahy. Hoci pivo veľmi nemusím, pravidelne približne raz za pol roka nahovorím nejakých mojich známych a vydáme sa na otočku do Prahy ochutnať pivo v nám už nostalgicky známom hostinci U Fleků. Tento pomaly už rituálny výlet som sa tento krát rozhodol spojiť s návštevou pražských vianočných trhov a krátkou nočnou prechádzkou po Karlovom moste a historických uličkách v okolí Staroměstského námestí.

1. deň - 11. december 2008

Z bratislavskej hlavnej stanice som sa spolu s mojimi spolucestujúcimi - s mojou sestrou Ivetkou a kolegom Dušanom - vydal vlakom kategórie EuroCity "Jan Jesenius", ktorý mal v Bratislave oproti plánovanému príchodu asi 10 minút meškanie. Cestovanie v tomto vlaku zodpovedá vo všetkých smeroch štandardu vlaku kategórie EC. Cestu do Prahy sme si okrem iného krátili aj degustáciou slivovice, ktorú som si ako prezent priniesol z tohtoročnej výstavy InnoTrans Berlin. V okolí Pardubíc sme si všimli prvý náznak dažďa, ktorému sme sa neskôr bohužiaľ nevyhli skoro počas celého nášho výletu. Do stanice Praha hl. nádraží sme dorazili po vyše 4 hodinách cesty s približne s 20 minútovým meškaním. Tam nás vo vestibule stanice už netrpezlivo čakal náš posledný člen výpravy Martin, ktorý cestoval do Prahy priamym vlakom zo Žiliny.

Vyzbrojení slivovicou a dáždnikmi sme sa vydali na Václavské náměstí, ktoré bolo našim prvým cieľom cesty a ktoré je vzdialené od hlavného nádraží do 5 minút pešo (pri východe z hlavného nádráží sa musíte vydať doľava a ďalej priamo po Wilsonovej ulici).

Najznámejšie vianočné trhy v Prahe sú na Staroměstskom a Václavskom náměstí. V porovnaní napríklad s bratislavskými vianočnými trhmi sú tie pražské omnoho konzervatívnejšie, čo sa prejavuje napr. aj tým, že sa nepredáva toľko alkoholu a jedla a väčšina stánkov je už okolo 21. hodiny zatvorená. Aj preto, pravdepodobne však aj kvôli dažďu, sme našli všetky vianočné stánky, ktoré sa nachádzali na Václavskom náměstí už zatvorené. Vydali sme sa teda skúsiť šťastie na Staroměstské náměstí, kam sme sa vybrali mojou obľúbenou cestou popri Prašnej bráne. Už z diaľky nás zaujala nádherná výzdoba vianočných trhov, ktorá je už tradične najkrajším článkom vianočných trhov v Prahe. Čo sa mi však na staroměstských vianočných trhoch páči najviac je vyhliadková plošinka, z ktorej sa môžete pozerať na vyzdobené stánky a návštevníkov vianočných trhov z výšky. Také niečo by som veru rád uvítal aj v Bratislave. Aj tu by ste však márne hľadali množstvo stánkov s cigánskou a vianočným punčom ako je tomu napr. v Bratislave. Preto upozorňujem všetkých ktorí sú zvyknutí na bratislavské vianočné trhy, že budú vianočnými trhmi v Prahe pravdepodobne veľmi sklamaní. Najčastejšími stánkami sú tu stánky, kde sa predávajú rôzne vianočné ozdoby a drobnosti. Z oblasti jedál sú tu stánky, kde ponúkajú staročeské trdlo, čo je obdoba nášho trdelníka a taktiež tu nájdete aj zopár stánkov s pečenou klobásou a "svářákom" (vareným vínom).

Na Staroměstkom námestí sme mali trochu väčšie šťastie, bol otvorený iba jeden vianočný stánok, ale mali v ňom všetko, čo som plánoval v Prahe ochutnať, t.j. pečenú klobásu aj vianočný svařák. Trochu som sa čudoval, prečo je cena z diaľky celkom dobre vyzerajúcej klobásy taká relatívne nízka (50 Kč), no akonáhle som ju ochutnal, už som vedel prečo. Evidentne si na kvalitu nepotrpia a nebudúce si už na vianočných trhoch v Prahe určite žiadnu klobásu nekúpim. Aspoň trochu nám dojem z vianočných trhov v Prahe vylepšil vianočný svařák (2 dcl za 40 Kč), ktorý nás v tomto upršanom počasí trochu zahrial. Po menšej "večeri" sme sa na malú chvíľu presunuli na vyhliadkovú plošinku, ktorá sa nachádzala v tesnej blízkosti vianočných stánkov a po krátkom čase sme sa vybrali opäť popri Prašnej bráne k Václavskému námestiu, ďalej cez Národní, Voršilskú a Křemencovu ulicu k ďalšiemu hlavnému cieľu nášho výletu - do hostinca U Fleků, ktorý je od Staroměstského náměstí vzdialený cca 10-15 minút pešo.

Tento tradičný český hostinec, ktorý je zároveň pivovarom, patrí k turisticky najviac navštevovaným pohostinstvám v Prahe, čo môžem potvrdiť, pretože pri našich doterajších návštevách boli zákazníkmi hlavne zahraniční turisti. Pri návšteve tohto hostinca budete mať pocit, že sa nachádzate v časoch "Dobrého vojáka Švejka", t.j. v prvých desaťročiach 20.-teho storočia. Celý interiér vrátane stropu z dreva, čašníci v štýlových oblekoch neustále nosiaci na podnosoch pivo a becherovku, hudobníci s harmonikou a tradičnou trúbou "heligónkou", ...

Hoci je vo večerných hodinách trochu obtiažne nájsť si U Fleků voľné miesto, tento krát sme mali šťastie a mohli sme si miesto výnimočne aj vyberať. Je dobrým zvykom v tomto hostinci, že akonáhle si sadnete už Vás čašníci nesúci na podnosoch pivá a becherovku ponúkajú buď jedným alebo druhým. Menšie upozornenie pre neznalých, všetko čo Vám ponúkajú si samozrejme budete musieť zaplatiť ... Možno teraz krútite hlavou, že to je samozrejmé, ale väčšina ľudí, ktorí sú tam prvýkrát si pod tou nostalgickou atmosférou myslí, že je to gratis "na uvítanie".

Ja s Dušanom, ktorý už U Fleků bol, sme si dali tradične 13 stupňového čierneho flekůvského ležáka, ktorý sa podáva vo 4 dcl prevedení za 59 Kč. Na pivo som nahovoril aj sestru a Martin, keďže pivo nemusí vyskúšal becherovku (79 Kč). Všetky pivá, čo sa predávajú U Fleků, si sami varia v tunajšom pivovare. Hoci pivo veľmi nemusím ani ja, tento flekůvský ležák mi celkom chutil a ako som zistil aj sestre a Dušanovi.

Menšou nevýhodou hostinca U Fleků je okrem drahších cien aj otváracia doba, keďže majú otvorené len do 23. hodiny. V našom prípade to znamenalo, že sme si v hostinci mohli posedieť a vychutnať si dobovú atmosféru pri pivku približne hodinu. Za ten čas sme si vypočuli množstvo starých českých piesní, ktoré na želanie hrali tunajší hudobníci s harmonikou a heligónkou zväčša zahraničným návštevníkom.

Po decentnom vyhadzove po 23. hodine sme sa z hostinca U Fleků presunuli popri Národnom divadle (UNESCO), ktoré je od hostinca vzdialené asi 150-200 m a ďalej cez Smětanové nábrežie až ku Karlůvmu mostu. V čase našej návštevy bola jedna strana Karlůvho mosta akurát v rekonštrukcii, čo nám ale nevadilo a poprechádzali sme sa po tomto nádhernom kamennom moste ponad rieku Vltava. Po krátkych vyhliadkach na nočnú Malú stranu a Vltavu sme sa vydali historickými uličkami smerom k Staroměstskému námestiu, kde sme si na malú chvíľu obzreli Staroměstskú radnicu s orlojom a cez Melantrichovu ulicu, Václavské náměstí a Wilsonovu ulicu sme opäť dorazili na Pražské hlavní nádraží, kde nás už čakal náš vlak do Bratislavy. Ešte pred nástupom do nášho vlaku som mojim spolucestujúcim ukázal priestory Fantovy kavárny nachádzajúce sa v areáli hlavního nádráži, ktoré určite stoja za návštevu.

2. deň - 12. december 2008

Náš rýchlik smerom do Bratislavy hlavnej stanice s odchodom z Prahy hl.n. o 0:30 hod., ktorý ďalej pokračoval do Budapešti našťastie nebol preplnený. Dokonca sme mali šťastie a našli sme si dve voľné kupéčka sami pre seba, takže sme si mohli všetci štyria pohodlne ľahnúť a celkom sa vyspať. To bolo pre nás s Dušanom veľmi potešujúce, keďže sme jediní z našej výpravy museli ísť po príchode nášho vlaku do Bratislavy ešte do práce ...


Mapy navštívených miest:

Praha - Turistická mapa mesta Praha - Mapa centra mesta Mapa železničných tratí v ČR

Zaujímavé internetové stránky:

www.taiko.cz/vanocni_trhy - stránky venované vianočným trhom v Praha
www.ufleku.cz - stránky pivovaru a hostinca U Fleků
www.praha.eu - Portál mesta Praha
 
   Autor: Ing. Kristián Václav, vaclav.kristian@gmail.com
© www.fipky.eu5.org - Všetky práva vyhradené!   
Free Web Hosting