Meniny má:
 
.: Slovenská republika :. .: Česká republika :. .: Ostatné zahraničie :. .: Cyklovýlety :.


Posledná aktualizácia:


Upozornenie:


.: Ponitrie ´16 :.

Základné údaje o ceste:

Termín cesty: 3. september 2016

Navštívené miesta: Topoľčiansky hrad, Duchonka, Tovarníky, Nitrianska Streda, Kovarce, Oponice, Horné Lefantovce, rozhľadňa Hôrka, Dražovce

Druh výletu: cykloturistika, pamiatky, prírodné zaujímavosti, výhľady
Spôsob dopravy: vlak (ZSSK), bicykel

Počet spolucestujúcich: -
Tip: Pri prehliadaní obrázkov z fotogalérie použite klávesu F11.


Navštívené a odporúčané atrakcie:
 • Topoľčiansky hrad - Už pri ceste z Topoľčian sa vám naskytnú nádherné pohľady na zrúcaninu Topoľčianskeho hradu ležiaceho tesne nad obcou Podhradie. Čím ste k nemu bližšie, tým je krajina malebnejšia. Cestou do Podhradia, najmä v blízkom okolí obce, si otestujete trochu aj Vašu kondičku, keďže väčšinou budete stúpať. Hrad, vzdialený od obce Podhradie približne do 5 minút pešou chôdzou , je voľne prístupný a postupne sa obnovuje. Avšak čo som bol dosť prekvapený, hoci stojí na vyvýšenine nie je typickým vyhliadkovým miestom na široké okolie. Ak sa sprístupní aj hradná veža a bude slúžiť ako vyhliadkové miesto, bude hrad poskytovať prekrásne výhľady na okolie. Peknú vyhliadku na obec Podhradie a jej okolie však nájdete na neďalekých skalných vyvýšeninách v tesnej blízkosti cesty z Podhradia na Topoľčiansky hrad. Návštevu tohto nádherného miesta Vám vrele odporúčam !!!!

  Topoľčiansky hrad

 • Duchonka - Duchonku som si chcel pozrieť iba z toho dôvodu, že za socializmu bola celkom vychyteným oddychovým a rekreačným miestom a bol som zvedavý ako to tam vyzerá. Čakala ma však iba klasická vodná nádrž s niekoľkými vodnými bicyklami, s pre mňa dosť špinavou vodou, do ktorej by som určite nevliezol. Veď napríklad taká Aquarea Čierna voda pri Galante, na ktorú som zvyknutý, pôsobí oproti Duchonke ako keby ste boli v "Karibiku". Duchonka ma čo sa týka kvality a čistoty vody vôbec nezaujala, až na niektoré novo postavené penzióny s reštauráciami pôsobí dosť zaostalo, pekné je však jej okolie, ktoré je z väčšej časti zalesnené.

 • Jacovce - Hoci nemám rád modernú architektúru v ktorej sa v súčasnosti stavajú kostoly, kostol v Jacovciach ma zaujal svojou vysokou vežou v tvare šípa smerujúceho k nebu, ktorá dominuje širokému, väčšinou rovinatému okoliu. Inak Jacovce sú okrem iných známych športovcov rodiskom aj Mira Šatana.

  Vodná nádrž Duchonka
  Kostol v Jacovciach

 • Tovarníky - nádherný kaštieľny areál, ktorý je však verejnosti neprístupný a postupne sa rekonštruuje.

 • Solčany - "prícestný" kaštieľ, je však v zanedbanom stave

  Tovarníky - Kaštieľ
  Solčany - Kaštieľ

 • Nitrianska Streda - v obci sú dva kaštiele. Mladší klasicistický v súčasnosti slúži ako vojenský archív. Druhý kaštieľ je novo zrekonštruovaný barokový kaštieľ s murovaným plotom a nárožnou vežou, je v súkromnom vlastníctve.

  Kaštiele v Nitrianskej Strede

 • Kovarce - najkrajšou pamiatkou obce je kostolík sv. Anny ležiaci cca 1 kilometer od obce, smerom k vyvýšenine nad obcou. Keďže leží na mierne vyvýšenom mieste je dobre viditeľný, vedie k nemu spočiatku asfaltová a neskôr poľná cesta. Poskytuje vynikajúce oddychové miesto a pekné výhľady do okolia. Odporúčam !!!

  Kostolík v Kovarciach

 • Oponice - historická obec s 2 kaštieľmi. Väčší "apponyiovský" kaštieľ bol prednedávnom nádherne zrekonštruovaný a slúži ako luxusný hotel. Obsahuje vzácnu historickú knižnicu, ktorá je prístupná verejnosti. Kaštieľ pôsobí naozaj nádherne, vrele odporúčam !!! Menší renesančný kaštieľ slúži ako Apponyiho poľovnícke múzeum, na obrázkoch je však krajší ako v skutočnosti, kde pôsobí trochu zanedbaným dojmom. Z Oponíc vychádza aj pešia turistická trasa k zrúcaninám Oponického hradu (cca 50 minút pešo), ktorý je inak slušne viditeľný aj z hlavnej cesty z Oponíc smerom na Nitru.

  Kaštiele v Oponiciach

 • Horné Lefantovce - v obci Horné Lefantovce sa nachádza niekoľko kaštieľov. Vyčnieva z nich veľký neskorobarokový kaštieľ, v ktorom bol zriedený bývalý Liečebný ústav tuberkulózy a pľúcnych chorôb. V súčasní pôsobí dosť opustene a pravdepodobne bude časom chátrať. Zaujme aj renesančný kaštieľ, ktorý je v súkromnom vlastníctve a neprístupný verejnosti.

  Kaštiele v Horných Lefantovciach

 • Rozhľadňa Hôrka - pekná kovová rozhľadňa so zaujímavým kužeľovým tvarom ležiaca na vyvýšenine nad obcou Podhorany, presnejšie nad jej časťou Mechenice. Prístup k rozhľadni je dobre značený z Mecheníc a bicyklom sa dostanete až na jej vrchol po asfaltových a najmä poľných cestách. Cesta s viacerými prudšími stúpaniami dobre otestuje Vašu fyzickú kondičku. Rozhľadňa poskytuje nádherné výhľady na široké okolie. Z rozhľadne je pekný pohľad na železničný viadukt v Podhoranoch. V tesnej blízkosti rozhľadne sa nachádza oddychové miesto. Vrele odporúčam!!!

  Rozhľadňa Hôrka pri Podhoranoch, jej okolie a výhľady z nej

 • Dražovce - TOP pamiatkou tejto prímestskej časti Nitry je včasnorománsky kostolík svätého Michala Archanjela z 11. storočia, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou. Leží na vyvýšenine, ktorá poskytuje pekné výhľady do širokého okolia vrátane Nitry. Cesta ku kostolíku je síce značená, ale značky je dobre vidieť až od kostola v centre obce. Návštevu kostolíka Vám vrele odporúčam, a to, čím skôr, pretože po výstavbe areálu automobilky Land Rover, ktorého v tesnej blízkosti kostolík leží, sa výrazne zmení súčasný charakter okolitej krajiny.

  Včasnorománsky kostolík sv. Michala Archanjela v Dražovciach

 • Nitra - Síce som obhliadku Nitry v rámci tejto cyklotúry neplánoval, ale po ceste z Dražoviec sa Vám poskytne nádherný pohľad na komplex Nitrianskeho hradu a vrch Zobor s typickým vysielačom.

  Pohľad na komplex Nitrianskeho hradu a vrch Zobor

Celkové hodnotenie výletu:

Keďže v rámci tohto výletu som mal navštíviť Topoľčiansky hrad, kaštiele v Oponiciach a románsky kostolík v Dražovciach, kde som nikdy nebol a stále ma ich návšteva lákala, na tento výlet som sa neskutočne tešil. A výlet určite nesklamal, malebné okolie Topoľčianskeho hradu, románsky kostolík v Dražovciach a zrekonštruovaný kaštieľ v Oponiciach sú nádherné miesta, ktoré sa oplatí navštíviť. Taktiež ma zaujal aj kostolík pri Kovarciach a pekné boli aj vyhliadky z vyhliadkovej veže Hôrka. Ostatné pamiatky a navštívené miesta sú slabšie, ale zďaleka neľutujem ich návštevu. Okrem stúpania na Topoľčiansky hrad a rozhľadňu Hôrka, mierneho stúpania do Horných Lefantoviec je väčšina cesty rovinatá až mierne pahorkatinná. Cyklotrasu Ponitrím môžem iba odporúčať. Dá sa spojiť aj s obhliadkou miest Nitra a Topoľčany. Keďže ja som v týchto mestách už niekoľko krát bol, v rámci cyklotúry som sa rozhodol, že ich vynechám a pozriem si radšej iné pamiatky. A samozrejme sa budem ponáhľať za rodinkou ...

Mapy navštívených miest:

Mapa a profil cyklotrasy

Zaujímavé internetové stránky:

www.rrato.eu - stránky Regionálnej rozvojovej agentúry Topoľčiansko
www.topolcianskyhrad.sk - stránky venované Topoľčianskemu hradu
www.obecpodhradie.sk - oficiálne stránky obce Podhradie
http://duchonkacamping.sk - informačný portál rekreačnej oblasti Duchonka
www.obecjacovce.sk - oficiálne stránky obce Jacovce
www.tovarniky.eu - oficiálne stránky obce Tovarníky
www.nitrianskastreda.sk - oficiálne stránky obce Nitrianska Streda
www.obeckovarce.sk - oficiálne stránky obce Kovarce
www.oponice.sk - oficiálne stránky obce Oponice
www.chateauappony.sk - stránky hotela a kaštieľa Oponice
www.hornelefantovce.sk - oficiálne stránky obce Horné Lefantovce
www.vypadni.sk/sk/rozhladna-na-horke - stránky venované rozhľadni Hôrka pri Podhoranoch
www.apsida.sk/c/7/drazovce - stránky venované včasnorománskemu kostolíku v Dražovciach
www.nisys.sk - stránky Nitrianskeho informačného systému
 
   Autor: Ing. Kristián Václav, vaclav.kristian@gmail.com
© www.fipky.eu5.org - Všetky práva vyhradené!   
Free Web Hosting