Meniny má:
 
.: Slovenská republika :. .: Česká republika :. .: Ostatné zahraničie :. .: Cyklovýlety :.


Posledná aktualizácia:


Upozornenie:


.: Partizanske a okolie ´13 :.

Základné údaje o ceste:

Termín cesty: 10. august 2013

Navštívené miesta: Partizánske, Jankov vŕšok, Uhrovec, Bánovce nad Bebravou, Bošany, Sádok, Klátova Nová Ves, Klížske Hradište, Brodzany

Druh výletu: cykloturistika, pamiatky

Spôsob dopravy: vlaky (ZSSK), bicykel

Počet spolucestujúcich: -
Tip: Pri prehliadaní obrázkov z fotogalérie použite klávesu F11.


Navštívené a odporúčané atrakcie:
 • Partizánske - priemyselné mesto, so značnou socialistickou zástavbou. Za návštevu stojí kvetinová výsadba v podobe dámskej topánky, ktorá je naozaj nádherná. K zaujímavostiam patrí aj vodný hrad v mestskej časti Šimonovany, ktorá tvorí historickú časť mesta a Červená ulica, na ktorej sa nachádza pôvodná domová zástavba tehlových domov s rovnými strechami, ktoré boli postavené zakladateľom mesta Partizánske - podnikateľom Tomášom Baťom.

  Partizánske (kvetinová topánka, vodný hrad)

 • Jankov vŕšok - pamätník padlých hrdinov v Slovenskom národnom povstaní. Cesta na Jankov vŕšok vzhľadom na značné stúpanie, riadne preverí aj vašu aktuálnu kondíciu.

 • Uhrovec - malebná obec, rodný dom Ľudovíta Štúra a Alexandra Dubčeka, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou a je v ňom zriadené múzeum.

  Pamätník SNP na Jankovom vŕšku
  Uhrovec - rodný dom Ľ.Štúra

 • Bánovce nad Bebravou - priemyselné mesto, so značnou socialistickou zástavbou, avšak s celkom pekným námestím, ktorému dominuje kostol Najsvätejšej trojice. Za návštevu stojí aj kostol svätého Mikuláša Biskupa s drevenou strechou nachádzajúci sa v areáli miestneho cintorína.

 • Bošany - dva kaštiele - renesančný kaštieľ, na ktorom prebiehajú obnovovacie práce a barokový kaštieľ, ktorý je verejnosti neprístupný a slúži pre účely obce.

  Bánovce nad Bebravou
  Bošany - Renesančný kaštieľ

 • Sádok - románsko-gotický kostolík z 12. storočia

 • Klátova Nová Ves - v obci sa nachádzajú celkom 3 kaštiele - neobarokový kaštieľ s priľahlým historickým parkom, malý renesančný kaštieľ, ktorý je vlastne zemianskou tvŕdzou a kaštieľ v miestnej časti Janova Ves, ktorý je verejnosti neprístupný. Za návštevu stojí aj Salaš Kostrín, ktorý je menším agroturistickým centrom s reštauráciou.

  Kostolík v Sádku
  Klátova N.Ves - Neobarok. kaštieľ

 • Klížske Hradište - románsky jednoloďový kostolík sv. Michala z 12. storočia s polkruhovou apsidou a valcovou vežou nachádzajúci sa v areáli miestneho cintorína. Kostolík je síce malý, ale rozhodne stojí za návštevu.

 • Brodzany - renesančný kaštieľ s priľahlým anglickým parkom, ktorého súčasťou sú vodné kaskády. V priestoroch kaštieľa sa nachádza Slovanské múzeum Alexandra Sergejeviča Puškina.

  Kostolík v Klížskom Hradišti
  Kaštieľ v Brodzanoch
Celkové hodnotenie výletu:

Na cyklotrase príjemným okolím Hornej Nitry nájdete množstvo historických pamiatok, najmä kaštieľov a kostolíkov. K najkrajším miestam tejto cyklotrasy patria románske kostolíky v Sádku a Klížskom Hradišti, zaujímavé sú aj kaštiele v obci Klátovská Nová Ves a za návštevu rozhodne stojí aj kvetinová topánka v Partizánskom a kaštieľ s nádherným priľahlým anglickým parkom v Brodzanoch. Ak si chcete otestovať Vašu kondíciu, určite nevynechajte výstup na Jankov vŕšok. Cyklotrasu môžem len odporúčať.

Mapy navštívených miest:

Mapa uskutočneného cyklovýletu Mapa železničných tratí na Slovensku

Zaujímavé internetové stránky:

www.partizanske.sk - oficiálne stránky mesta Partizánske
www.uhrovec.sk/jankov-vasok.phtml?id3=45848 - stránka o Jankovom Vŕšku
www.uhrovec.sk - oficiálne stránky obce Uhrovec
www.banovce.sk - oficiálne stránky mesta Bánovce nad Bebravou
www.bosany.sk - oficiálne stránky obce Bošany
www.apsida.sk/c/4654/klatova-nova-ves-sadok - stránky venované románsko-gotickému kostolíku v Sádku
www.klatovanovaves.sk - stránky venované románskemu kostolíku v Klížskom Hradišti
www.apsida.sk/c/2770/velky-kliz-klizske-hradiste - stránky venované románskemu kostolíku v Klížskom Hradišti
www.brodzany.eu - oficiálne stránky obce Brodzany
 
   Autor: Ing. Kristián Václav, vaclav.kristian@gmail.com
© www.fipky.eu5.org - Všetky práva vyhradené!   
Free Web Hosting