Meniny má:
 
.: Slovenská republika :. .: Česká republika :. .: Ostatné zahraničie :. .: Cyklovýlety :.


Posledná aktualizácia:


Upozornenie:


.: Východné Maďarsko ´13 :.

Základné údaje o ceste:

Termín cesty: 8.-10. marec 2013

Navštívené miesta: Miskolctapolca, Miskolc, Hajdúszoboszló

Druh výletu: wellness, pamiatky

Spôsob dopravy: vlaky (ZSSK, MÁV), autobus (Miskolctapolca - Miskolc, MHD Hajdúszoboszló), metro Budapest

Počet spolucestujúcich: 1
Tip: Pri prehliadaní obrázkov z fotogalérie použite klávesu F11.


Navštívené a odporúčané atrakcie:
 • Jaskynné kúpele Miskolctapolca

  Moje osobné hodnotenie: Jaskynné kúpele v mestskej časti Miskolca - v Miskolctapolci síce nie sú typickými kúpeľmi, kde sa riadne vyhrejete v horúcej termálnej vode, rozhodne však stoja za návštevu ako turistická atrakcia. Veď také plávanie v prepojených chodbičkách vytesaných do skutočnej jaskyne nezažijete každý deň a určite sa Vám pocit ako plávate v jaskyni zapáči. Nevýhodou jaskynných kúpeľov je už zmienená studenšia voda v chodbičkách jaskyne ako aj neveľká šírka a dĺžka jaskynných chodbičiek, ktorú pocítite najmä v poobedných a podvečerných hodinách, keď sa kúpele naplnia. Ak sa chcete vyhriať v jaskynných kúpeľoch je to možné, nájdete tu aj 2 bazény s teplou termálnou vodou, tie sú však dosť zastaralé a preplnené. Sauna v kúpeľoch (fínska a parná) je na slovenské pomery lacná, celodenný neobmedzený vstup stojí 990 Ft (cca 3,5 €) a kvalita sauny je na dobrej úrovni. V čase našej návštevy ešte prebiehala zimná sezóna a v prevádzke boli iba vnútorné bazény. Vonkajšia časť však vyzerala celkom slušne. Návštevu jaskynných kúpeľov teda odporúčam najmä tým, ktorí si chcú vyskúšať ako sa pláva v chodbách reálnej jaskyne, určite sa tu bude páčiť všetkých párikom a zamilovaným. Avšak, ak by ste tu chceli stráviť celý deň, asi by ste sa po 3 až 4 hodinách nudili ... Do jaskynných kúpeľov sa najlepšie dostanete kombináciou električka + autobus. Od železničnej stanice Miskolc Tiszai pálya udvar použite električku linky č.1 alebo č.2, zvezte sa po zastávku "Szinvapark" (lístok stojí 300 Ft, čas jazdy cca 7 minút), prejdite cez najbližší prechod pre chodcov na zastávku "Centrum" (cca 50 metrov od Szinvaparku) a použite autobus linky č.2 alebo č.20 na konečnú zastávku "Tapolca" (lístok stojí 300 Ft, čas jazdy cca 20 minút), od ktorej sú jaskynné kúpele vzdialené cca 2 minúty pešo. Lístky na MHD sa dajú kúpiť v novinových stánkoch (jeden z nich je priamo pred železničnou stanicou) a je ich možné použiť tak ako na električku tak i na autobus.

  Jaskynné kúpele Miskolctapolca

 • Miskolc

  Moje osobné hodnotenie: V Miskolci som bol doteraz dvakrát a vždy na mňa pôsobil dosť priemyselne a fádne. Aj keď tu nájdete niektoré pekné a zaujímavé budovy a pamiatky určite nepatrí medzi historické mestá, ktoré Vás už na prvý pohľad očaria. K najväčším zaujímavostiam mesta patria vyhliadka Avas, zrúcanina hradu Diósgyör, ktorú sa mi doteraz nepodarilo osobne navštíviť ako aj niekoľko cirkevných stavieb v centre mesta. Zaujímavou pamiatkou, ktorá ma naozaj očarila je aj socha grófa Szecsényiho ležiaca neďaleko radnice. K najkrajším námestiam mesta patria námestia Hõsök, Erzsébet a Deák tér. Z turistických atrakcií okolia Miskolca vyniká najmä rekreačná oblasť Lillafüred so štátnou lesnou železnicou.

  Hlavná ulica v centre mesta
  Námestie hrdinov (Hõsök tére)

 • Termálne kúpele Hajdúszoboszló

  Moje osobné hodnotenie: Termálne kúpale v Hajdúszoboszló hoci vyzerajú dosť "komunisticky" Vás určite nesklamú, môžete sa tu za na slovenské pomery lacné celodenné vstupné vyhriať a vykúpať vo vnútorných ako aj vo vonkajších bazénoch, kde je možné si v jednom z nich celkom slušne aj zaplávať. Vnútorné bazény využívajú najmä starší návštevníci. Sauna v kúpeľoch je lacná, celodenný neobmedzený vstup stojí 800 Ft (cca 3 €), k dispozícii je však iba fínska sauna, ktorá je priemerná, avšak s malým počtom oddychových lôžok. Za zmienku určite stojí aj miestna reštaurácia (skôr vývarovňa), ktorá je naozaj veľmi lacná (menu cca 3,5 €) a jedlá sú tu poctivé a chutné. Termálne kúpele sú iba jednou časťou z celého kúpeľného komplexu, ktoré je rozlohou najväčšie v Strednej Európe. V čase našej návštevy prebiehala iba zimná sezóna, pričom všetky vonkajšie časti kúpeľného areálu ako napríklad Pláž (Strand) boli zatvorené. Areál kúpaliska Hajdúszoboszló preto odporúčam navštíviť najmä počas letnej sezóny. Keďže areál v Hajdúszoboszló je od miestnej železničnej stanice dosť vzdialený (cca 40 minút pešej chôdze) odporúčam Vám použiť miestnu autobusovú linku - autobus linky č.1 (lístok 300 Ft) a zviesť sa na hlavnú autobusovú stanicu "Autóbuszállomás" od ktorej sú kúpele vzdialené cca 200 metrov. Lístky na autobus sa predávajú u vodiča.

  Termálne liečebné kúpele
  Vonkajší areál kúpaliska

Mapy navštívených miest:

Miskolctapolca - Mapa mestskej časti Miskolc - Mapa centra mesta Miskolc - Mapa MHD

Hajdúszoboszló - Mapa mesta Mapa železničných tratí v Maďarsku

Zaujímavé internetové stránky:

www.hungary.com - oficiálny turistický portál Maďarska
www.madarsko.cz - portál zameraný na propagáciu turizmu v Maďarsku (česky)
www.madarsko.sk - ďalší portál zameraný na propagáciu turizmu v Maďarsku (slovensky)
www.barlangfurdo.hu - oficiálne stránky jaskynných kúpeľov Miskolctapolca
www.miskolc.hu - oficiálne stránky a turistický portál mesta Miskolc
www.mvkzrt.hu - stránky dopravného podniku mesta Miskolc
http://hajduszoboszlo.hu - oficiálne stránky a turistický portál mesta Hajdúszoboszló
www.hungarospa.hu - oficiálne stránky termálnych kúpeľov a kúpeľného areálu Hajdúszoboszló
 
   Autor: Ing. Kristián Václav, vaclav.kristian@gmail.com
© www.fipky.eu5.org - Všetky práva vyhradené!   
Free Web Hosting