Meniny má:
 
.: Slovenská republika :. .: Česká republika :. .: Ostatné zahraničie :. .: Cyklovýlety :.


Posledná aktualizácia:


Upozornenie:


.: Luhačovice, Hodonín ´09 :.

Základné údaje o ceste:

Termín cesty: 7. február 2009

Navštívené miesta: Luhačovice, Hodonín

Druh výletu: mestská turistika, pamiatky

Spôsob dopravy: vlaky (ČD)

Počet spolucestujúcich: -
Tip: Pri prehliadaní obrázkov z fotogalérie použite klávesu F11.

Cestopis:

Ako prvý tohtoročný cieľ môjho výletu som si vytipoval, že navštívim moravské kúpeľné mestečko Luhačovice. Pôvodne som návštevu tohto kúpeľného mestečka plánoval spojiť ešte aj s pešou turistikou, keď som chcel zo stredu Luhačovíc prejsť po modrej turistickej trase až do obce Bojkovice (cca 9,5 km), kde sa nachádza zámok Nový Světlov. No keďže turistické chodníky boli ešte v dosť nespôsobilom stave, rozhodol som sa ešte pred mojou cestou, že Bojkovice vynechám a navštívim radšej mesto Hodonín.

Do Luhačovíc som sa vybral expresom Devín, ktorý z Bratislavy hlavnej stanice odchádza o 6:55 hod. a prichádza do mojej prestupnej stanice - Staré Město u Uherského Hradište o 8:40. Už o 5 minút som nastupoval do expresu "Mojmír", ktorý má v Starom Měste 13-minútový pobyt z dôvodu preprahu elektrického rušňa na dieselový ako aj z dôvodu manipulácie s osobnými vozňami. Tu by som chcel upozorniť všetkých cestujúcich do Luhačovíc, ktorý na "Mojmír" nastupujú v Starom Měste, aby si sadli iba do vozňov v prednej časti vlaku, pretože zadné vozne odpájajú. Po vyše 40-minútovej ceste po neelektrifikovanej trati Staré Město u Uherského Hradište - Luhačovice s dosť fádnym výhľadom na krajinu som dorazil do Luhačovíc bez najmenšieho meškania o 9:41 hod.

Luhačovice

Turisticky najzaujímavejšou časťou Luhačovíc je kúpeľná časť mesta, kde sa okrem mnohého iného nachádza najväčšia dominanta Luhačovíc - Jurkovičův dům. K tejto kúpeľnej časti Vás ľahko zavedie bielo-červená turistická značka, ktorej východzie miesto nájdete na turistickom rázcestníku pred žst. Luhačovice. Musíte sa vydať k značenému miestu "Luhačovice, pošta", ktoré je od železničnej stanice vzdialené asi 0,5 km. Od turistického rázcestníka "Luhačovice, pošta" je kúpeľná časť ľahko dosiahnuteľná, dobre značená a vzdialená cca 150 metrov. Neďaleko rázcestníka sa nachádza aj turistické informačné centrum Luhanka, v ktorom je možné získať množstvo informácií nielen o kúpeľnej časti Luhačovíc.

Keď budete prechádzať od rázcestníka "Luhačovice, pošta" smerom ku kúpeľnej časti vrele Vám odporúčam v priľahlých obchodíkoch ochutnať luhačovické kúpeľné oplátky, ktoré tu v rôznych príchutiach dostanete skoro v každom druhom obchodíku.

Samotné kúpeľné mestečko na mňa zapôsobilo veľmi príjemným dojmom. Poskytuje možnosť mnohých prechádzok v prostredí plnom zelene, ktorá je doplnená mnohými pamiatkami a zaujímavými stavbami ako je napr. Jurkovičův dům, Myslivna, Kolonáda, Hotel Jestřabí, budova Vodoléčebných a slatinných lázní, Dům B. Smětany, Kolonáda Ottovka a iné.

V budove Kolonády (v tesnej blízkosti Jurkovičůvho domu) je celoročne voľne prístupný prameň Vincentka. Všetci, ktorí majú záujem ochutnať minerálnu vodu a nemajú žiadnu nádobu, si môžu za 2 Kč kúpiť plastový pohár a ochutnať z tejto inak silne mineralizovanej vody. Okrem prameňa Vincentka sú v Luhačoviciach voľne k dispozícii aj pramene Aloiska, Ottovka, prameň Dr. Šťastného a prameň Sv. Josefa, ale tieto pramene boli v čase mojej návštevy uzavreté a pravdepodobne sú k dispozícii iba v letných mesiacoch.

Po krátkej prechádzke okolím kúpeľov, po "povinnom" ochutnaní z prameňa Vincentka a luhačovických kúpeľných oplátok som sa vydal ku krátkej návšteve luhačovického zámku, ku ktorému Vás cez hlavnú luhačovickú (Masarykovu) ulicu zavedú smerové značky. Po ceste k zámku ma zaujali viaceré vilky, ktorých je v Luhačoviciach dosť veľké množstvo ale najmä socha Atlanta nachádzajúceho sa na jednej z viliek. Zámok v Luhačoviciach nie je prístupný verejnosti a v súčasnosti slúži pre účely školstva. Po vzhliadnutí zámku som sa vydal k železničnej stanici, ktorá je od zámku vzdialená približne 5 minút pešo. Tu ma už čakal rýchlik "Galán", ktorý má z Luhačovíc pravidelný odchod o 12:14 hod.

Aby som minimalizoval zbytočne dlhé čakanie v prestupovej stanici Staré Město u Uh. Hrad., rozhodol som sa, že Staré Město vynechám a zveziem sa až do Otrokovíc a stadiaľ späť na juh až do Hodonína. Cesta rýchlikom do Otrokovíc prebehla bez najmenších problémov. Otrokovice, ktoré inak z turistického pohľadu za veľa nestoja, ma veľmi zaujali ručne maľovaným motívom podmorského sveta v železničnom podchode. Takto dala táto maľba inak fádnym a často zničeným železničným podchodom nový rozmer. Také niečo by sa mohlo zrealizovať aj v mnohých slovenských podchodoch ... Po približne 20 minútach čakania v Otrokoviciach som konečne nasadol na rýchlik, ktorý mal v Hodoníne pravidelný príchod o 14:16 hod.

Hodonín

Výhodou Hodonína je blízkosť železničnej stanice vzhľadom k centru mesta. Ak pôjdete cez hlavnú ulicu, ktorou je Národní třída je centrum mesta - Masarykovo náměstí - od žel. stanice vzdialené asi 600 metrov. V Hodoníne určite nevynechajte návštevu najkrajšej a najväčšej dominanty mesta - budovy radnice, ktorá je postavená v štýle norimbergskej secesie. Za obhliadku určite stojí aj kostol Sv. Vavrinca ležiaci oproti radnici, mariánsky stĺp pri Masarykovom námestí a taktiež barokový zámoček, ktorý v súčasnosti slúži ako Masarykovo múzeum. Zámoček bol však v čase mojej návštevy zatvorený, tak som sa po krátkej obhliadke najväčších dominánt Hodonína vybral späť k železničnej stanici. Cestou ma zaujala ešte budova galérie, ktorá je postavená v secesnom štýle. Celá zrýchlená obhliadka Hodonína mi trvala približne 40 minút, pričom môžem skonštatovať, že okrem budovy radnice na mňa Hodonín nejako obzvlášť nezapôsobil.

Z Hodonína som sa o 15:03 hod. zviezol osobným vlakom až do Břeclavy, kde ma už čakal prípojový spoj do Kútov. V Kútoch ma čakal ďalší prípojový osobný vlak, s ktorým som do cieľa mojej cesty - Bratislavy hlavnej stanice šťastne docestoval o 17:13 hod.


Mapy navštívených miest:

Luhačovice - Turistická mapa mesta Hodonín - Mapa centra mesta Mapa železničných tratí v ČR

Zaujímavé internetové stránky:

www.luhacovice.cz - stránky venované kúpeľnému mestu Luhačovice
www.hodonin.eu - oficiálne stránky mesta Hodonín
www.hodonin.cz - Informačný portál mesta Hodonín
 
   Autor: Ing. Kristián Václav, vaclav.kristian@gmail.com
© www.fipky.eu5.org - Všetky práva vyhradené!   
Free Web Hosting