Meniny má:
 
.: Slovenská republika :. .: Česká republika :. .: Ostatné zahraničie :. .: Cyklovýlety :.


Posledná aktualizácia:


Upozornenie:


.: Levice a okolie ´16 :.

Základné údaje o ceste:

Termín cesty: 28. august 2016

Navštívené miesta: Levice, Kalinčiakovo, Santovka, Hokovce, Dudince, Plášťovce, Šahy, rozhľadňa Vápnik

Druh výletu: cykloturistika, pamiatky, prírodné zaujímavosti, výhľady

Spôsob dopravy: vlak (ZSSK), bicykel

Počet spolucestujúcich: -
Tip: Pri prehliadaní obrázkov z fotogalérie použite klávesu F11.


Navštívené a odporúčané atrakcie:
 • Levice - Z pamiatok vyniká areál zrúcanín levického hradu s priľahlým kaštieľom, v ktorom sídli Tekovské múzeum. Odporúčam !!! Novou turistickou atrakciou mesta je vyhliadková veža na levickej kalvárii v tvare kríža, ktorá je otvorená v prípade priaznivého počasia každú nedeľu od 14:00 do 16:00 hodiny. Pekný je aj areál samotnej kalvárie. Zaujme aj prednedávnom zrekonštruované námestie pred radnicou s vyhľadom na niekoľko historických budov.

  Levice (Zrúcaniny hradu, radnica, vyhliadka na Kalvárii)

 • Kalinčiakovo - TOP atrakciou tejto prímestskej časti Levíc je románsky kostolík z polovice 12. storočia, ktorý využíva reformovaná cirkev. V obci sa nachádza aj klasicistický kaštieľ, ktorý pôsobí dosť zanedbane.

  Kalinčiakovo - Románsky kostol, kaštieľ

 • Santovka - "Hlavné mesto minerálky" levického okresu Vás okrem termálneho kúpaliska s wellness zaujme aj prírodnou pamiatkou travertínová kopa a ozdobným dreveným altánkom/pavilónom - filagóriou. Škoda, že značenie pamiatok v obci neexistuje, filagóriu bez opýtania miestnych je trochu problematické nájsť.

 • Hokovce - K pamiatkam obce patrí kaštieľ a gotický kostol z 13. storočia.

  Santovka - Travertínová kopa, filagória, kúpalisko
  Hokovce - Kaštieľ (vpravo dole)

 • Dudince - Kúpeľné mestečko, kde sa liečia choroby srdcovo-cievneho systému a pohybového aparátu. V celku pekné je blízke okolie kúpeľov s promenádou, kde sa dá nabrať dudinská minerálna voda - pre nás amatérov podľa jej chuti ihneď nazvaná ako "vajcovka". Okrem kúpeľov sa tu nachádza aj kúpalisko. Z pamiatok zaujmú viaceré travertínové kopy, ako aj tzv. rímske kúpele, kde je vytesaných 32 štvorcových a obdĺžnikových jám priamo do travertínu.

  Dudince - Kúpalisko, kúpeľný areál, rímske kúpele

 • Plášťovce - Obec s malebnou prírodnou scenériou, ktorú dopĺňa pekný rímskokatolícky secesný kostol s 42 metrov vysokou vežou. Z pamiatok tu nájdete kaštieľ, v ktorom sídli cirkevná škola. V obci je zriadené obecné múzeum.

  Plášťovce - Kaštieľ, múzeum

 • Šahy - Dominantou tohto malého pohraničného mesta je budova radnice, ktorá bola v minulosti sídlom Hontianskej župy. Malebným miestom na odpočinok a výhľady je šahanská kalvária, ktorú Vám vrele odporúčam navštíviť. Z pamiatok Šiah zaujmú aj synagóga a katolícky kostol.

  Šahy - Radnica, synagóga, kalvária

 • Rozhľadňa Vápnik - Murovaná rozhľadňa na Vápniku vzdialenom približne 5 km od Levíc poskytuje celkom pekné výhľady na mesto Levice a jeho okolie. Rozhľadňa je zároveň pamätníkom, pričom tu bola počas 2. svetovej vojny zriadená pozorovateľňa Červenej armády. Rozhľadňa bola prednedávnom pekne zrekonštruovaná a je voľne prístupná. Cesta k rozhľadni je buď z obce Mýtne Ludany po vyasfaltovanej ceste alebo z odbočky na ceste medzi Levicami a Mýtnymi Ludanmi, aj tu je síce cesta spevnená, vzhľadom na jej stav však budete musieť niektoré jej úseky vyšliapať pešo. Návštevu rozhľadne na Vápniku (domácimi prezývaným aj Šiklóš) vrele odporúčam !!!

  Rozhľadňa Vápnik a výhľad z nej

Celkové hodnotenie výletu:

Pôvodne som cyklotúru okolím môjho rodného okresného mesta plánoval iba po najvýznamnejších pamiatkach regiónu. Keďže okres Levice je najväčším okresom na Slovensku a bolo by to kilometricky dosť obtiažne zrealizovať, rozhodol som sa, že cyklotúry budú nakoniec dve, jedna po južnej časti okresu a jedna po severnej časti okresu, pričom si budem môcť pozrieť aj tie zaujímavé ale menej významné miesta, ktoré by som pri tej pôvodnej cyklotrase nemohol prejsť. Tentokrát som si vybral južnú časť, ktorej veľkú časť som vôbec nemal pochodenú a je o niečo menej náročná na stúpanie a klesanie. V okolí Levíc budete musieť zdolávať pahorkatinný terén, v okolí Šiah a blízkom okolí Dudiniec je povrch rovinatejší. Z pamiatok zaujmú najmä zrúcaniny Levického hradu, kostolík v Kalinčiakove a radnica v Šahách. Pekné prostredie poskytujú Plášťovce a kalvárie v Šahách a v Leviciach. Milovníci výhľadov si prídu na svoje na rozhľadni Vápnik pri Leviciach, pekné výhľady poskytuje aj nová rozhľadňa na levickej kalvárii v tvare kríža. A ešte jedna dobrá rada všetkým cyklistom na záver, nikdy si na cykloturistiku neberte na pitie silne mineralizovanú vodu (ja som sa nechal zlákať tou z Dudiniec a mal som postarané o prívaly soli :-)).

Mapy navštívených miest:

Mapa a profil cyklotrasy Mapa mesta
Levice
Mapa mesta
Dudince
Mapa mesta
Šahy

Zaujímavé internetové stránky:

www.levice.sk - oficiálne stránky mesta Levice
http://lia.mskslevice.sk - stránky Levickej informačnej agentúry
www.apsida.sk/c/15/kalinciakovo - stránky venované románskemu kostolíku v Kalinčiakove
www.santovka.sk - oficiálne stránky obce Santovka
www.sant-wellness.sk - oficiálne stránky termálneho kúpaliska Santovka
www.hokovce.eu - oficiálne stránky obce Hokovce
www.dudince.sk - informačný a turistický portál mesta Dudince
www.plastovce.sk - oficiálne stránky obce Plášťovce
www.sahy.sk - oficiálne stránky mesta Šahy
www.pamatnik-vapnik.sk - stránky venované rozhľadni a pamätníku Vápnik
www.vypadni.sk/sk/pamatnik-rozhladna-na-vapniku - ďalšia stránka venovaná rozhľadni a pamätníku Vápnik
 
   Autor: Ing. Kristián Václav, vaclav.kristian@gmail.com
© www.fipky.eu5.org - Všetky práva vyhradené!   
Free Web Hosting