Meniny má:
 
.: Slovenská republika :. .: Česká republika :. .: Ostatné zahraničie :. .: Cyklovýlety :.


Posledná aktualizácia:


Upozornenie:


.: Banská Bystrica, Zvolen ´14 :.

Základné údaje o ceste:

Termín cesty: 8. máj 2014

Navštívené miesta: Banská Bystrica, Zvolen

Druh výletu: mestská turistika, pamiatky

Spôsob dopravy: vlaky (ZSSK)

Počet spolucestujúcich: 1,5 :-)
Tip: Pri prehliadaní obrázkov z fotogalérie použite klávesu F11.


Navštívené a odporúčané atrakcie:
  • Banská Bystrica - Bývalé banské mesto Banská Bysrica je jednoznačne jedným z najkrajších historických miest na Slovensku. Najviac historických pamiatok sa nachádza tradične v okolí hlavného námestia - v prípade Banskej Bystrice je to v okolí Námestia SNP. K najvýznamnejším dominantám Banskej Bystrice patrí mestský hradný komplex Barbakan s vedľa stojacím kostolom Nanebovzatia Panny Márie, šikmá hodinová veža, budova radnice, Matejov dom, fontána na námestí a v neposlednom aj stavba Pamätníka SNP. Turistickou atrakciou mesta je panoramatický výhľad zo šikmej hodinovej veže, ktorá poskytuje nádherné výhľady na centrum mesta ako aj široké okolie Banskej Bystrice. V čase našej návštevy však bola z dôvodu rekonštrukčných prác, uzatvorená. Zaujímavé sú taktiež turistické prechádzky po nádhernom prírodnom okolí mesta, napr. na vrch Urpín. Návštevu Banskej Bystrice vrele odporúčam !!!

    Banská Bystrica (Barbakan, Pamätník SNP, Námestie SNP)

  • Zvolen - V porovnaní s Banskou Bystricou je Zvolen z pohľadu historických pamiatok výrazne chudobnejší. Z pamiatok zaujmú najmä budova Zvolenského zámku, ktorý v súčasnosti slúži ako expozícia Slovenskej národnej galérie, rímskokatolícky a evanjelický kostol ležiaci na hlavnom námestí ako aj "zvolenská valaška", ktorá je vlastne Pamätníkom Slovenského národného povstania. Turistov zaujme aj neďaleká zrúcanina Pustý hrad a Arborétum Borová hora, pre ktoré je typické najmä pestovanie rôznych druhov ruží.

    Zvolen (hlavná ulica s "Valaškou", zámok)

Celkové hodnotenie výletu:

Návštevou Banskej Bystrice som chcel potešiť moju tehotnú manželku Katku, pretože v historickom centre Banskej Bystrice ešte nikdy nebola. Toto centrum Slovenského národného povstania sa nám dokonca podarilo navštíviť symbolicky 8. mája, čo je práve deň víťazstva nad fašizmom. Obhliadka Banskej Bystrice stojí rozhodne za to, najmä jej historická časť v okolí hlavného Námestia SNP. Zvolen, inak moje stredoškolské mesto, je v porovnaní s Banskou Bystricou výrazne provinčnejší a z turistického pohľadu menej príťažlivý. Aj tu Vás však zaujmú niektoré stavby v areáli a okolí novo zrekonštruovaného hlavného námestia. Turisticky príťažlivý je aj výstup na Pustý hrad, ktorý som žiaľ ešte osobne aj napriek niekoľkoročnému pobytu vo Zvolene neabsolvoval - čo je moja doterajšia najväčšia turistická hanba :-).

Mapy navštívených miest:

Mapa mesta
Banská Bystrica
Mapa mesta
Zvolen

Zaujímavé internetové stránky:

www.visitbanskabystrica.sk - turistický a informačný portál mesta Banská Bystrica
www.banskabystrica.sk - oficiálne stránky mesta Banská Bystrica
www.icbb.sk - stránky Informačného centra mesta Banská Bystrica
www.zvolen.sk - oficiálne stránky mesta Zvolen
www.tuzvo.sk/abh - stránky Arboréta Borová Hora
 
   Autor: Ing. Kristián Václav, vaclav.kristian@gmail.com
© www.fipky.eu5.org - Všetky práva vyhradené!   
Free Web Hosting