Meniny má:
 
.: Slovenská republika :. .: Česká republika :. .: Ostatné zahraničie :. .: Cyklovýlety :.


Posledná aktualizácia:


Upozornenie:


.: Rady cestovateľom - Holandsko :.

Cestovanie na voľné lístky:

V Holandsku je možné cestovať vo vlakoch prevádzkovaných štátnou spoločnosťou Nederlandse Spoorwegen (NS) na voľné lístky FIP NS.

Medzi Holandskom a Veľkou Britániou je možné cestovať v trajektoch prevádzkovaných spoločnosťou Stena Line Holland BV na voľné lístky FIP StL.

Ročná nárokovosť na voľné lístky FIP
Železničná spoločnosť Zamestnanec Rodinný príslušník Dôchodca Rod. príslušník dôchodcu Vdovy, siroty
Holandsko / NS 1 1 1 1 1

Ročná nárokovosť na voľné lístky FIP
Lodná spoločnosť Zamestnanec Rodinný príslušník Dôchodca Rod. príslušník dôchodcu Vdovy, siroty
Stena Line Holland BV / StL 1 50 %-ná zľava 50 %-ná zľava 50 %-ná zľava 50 %-ná zľava


Moje skúsenosti s lístkami FIP NS:

Cestovné lístky FIP platia na území Holandska iba vo vlakoch prevádzkovaných spoločnosťou NS, neplatia vo vlakoch prevádzkovaných súkromnými spoločnosťami !!! Drvivá väčšina vlakov NS vrátane kategórie EC, IC si vo vnútroštátnej doprave nevyžaduje zakúpenie špeciálnych príplatkov, miesteniek a pod. Výnimkou sú iba niektoré medzinárodné spoje v medzinárodnej preprave na ktorých je zavedená povinná rezervácia. Týka sa to najmä nočných vlakov kategórie CityNightLine (CNL), kde sa príplatok na tieto vlaky pohybuje väčšinou vo výške 10 až 17,50 €. Pzn.: Pri kúpe povinného príplatku na vybrané medzinárodné nočné vlaky kategórie CNL a EN v pokladniciach KVC v Slovenskej republike Vám uznajú iba 50 %-nú zľavu z celého cestovného, preto je výhodnejšie kupovať tieto povinné príplatky/miestenky priamo v Nemecku resp. v Rakúsku alebo v predajniach ČD Travel. Pre zistenie, či Váš vlak vyžaduje/nevyžaduje povinnú rezerváciu odporúčam použiť vyhľadávač železničných spojov na www.ns.nl, resp. www.db.de.

Od začiatku roka 2014 je možný vstup a výstup zo železničných staníc holandskej železničnej spoločnosti NS iba cez závoru. K prechodu musia holandskí cestujúci použiť čipovú kartu, zahraniční cestujúci použijú čiarový kód. Železničná spoločnosť NS poskytne všetkým členom združenia FIP tzv. prechodové preukazy, ktoré budú obsahovať čiarový kód a informácie pre cestujúcich. Vzhľadom k tomu, že tieto prechodové preukazy Výdajňa FIP v súčasnej dobe ešte nemá k dispozícii, je odporúčané všetkým držiteľom cestovných výhod FIP zvážiť cestovanie do Holandska z dôvodu možných komplikácií. Po dodaní týchto vyššie uvedených preukazov do Výdajne FIP, všetci držitelia cestovných výhod FIP budú bezodkladne informovaní o ďalšom postupe ich využitia pri cestovaní do Holandska.

Zamestnanci NS vo všeobecnosti dobre poznajú lístky FIP a za predpokladu, že spĺňate všetky náležitosti (riadne vypísanie si lístka FIP, zakúpenie povinných miesteniek, ...) je cesta na FIP po Holandsku bezproblémová.


Cestovanie na lístky FIP StL:

Na voľné lístky FIP StL je možné v rámci Veľkej Británie cestovať trajektami spoločnosti Stena Line Holland BV, ktoré premávajú medzi Veľkou Britániou a Holandskom. Sú to trajekty, ktoré pramávajú v trase Harwich (V. Británia) - Hoek van Holland (Holandsko).

V rámci cesty trajektom sa na voľné lístky FIP StL vyberajú iba prístavné poplatky, ktorých výška je cca 6 €.

Cestovné lístky FIP StL platia maximálne na dve prepravy loďou !!!.

Na základe posledných informácií je používanie lístkov FIP StL obmedzené. Lístky FIP StL je možné bez problémov použiť v dňoch pondelok, utorok a streda. Pri použití lístkov FIP StL v dňoch štvrtok až nedeľa je nutné sa na mieste informovať, či je ich použitie obmedzené alebo možné. Bez akýchkoľvek problémov je však možné použiť počas celého týždňa Medzinárodný preukaz FIP na 50%-nú zľavu.


Mapa železničnej siete:

Mapa železničných tratí Holandska Mapa železničných tratí Beneluxu


Vyhľadávač vnútroštátnych železničných spojov:

www.ns.nl


Vyhľadávač trajektov:

www.stenaline.co.uk/ferry


Holandsko - Základné informácie, oficiálne náležitosti, povinnosti:

Základné informácie vrátane všetkých oficiálnych náležitostí v rámci pobytu v Holandsku si môžete prečítať na stránkach Ministerstva zahraničných vecí SR kliknutím na tento odkaz: www.mzv.sk


Zaujímavé internetové stránky:

www.holland.com - oficiálny turistický portál Holandska

www.holandsko.cz - vynikajúci turistický portál zameraný na Holandsko (v češtine)

http://www.tixik.cz/nizozemsko-173 - stránky venované top destináciám Holandska (česky)


Tipy na výlety:
  • Amsterdam
  • Kinderdijk (UNESCO)
  • Den Haag a Scheveningen
  • Keukenhof
  • Leiden
  • Delft

Mnou navštívené miesta v Holandsku:Mnou uskutočnené výlety do Holandska:

+ + +

Nemecko, Benelux - máj ´08

Navštívené miesta: München, Delft, Amsterdam, Rotterdam, Kinderdijk, Den Haag, Scheveningen, Luxembourg, Bruggy, Gent, Antverpy, Mechelen, Tournai, Leuven, Brussel
Druh výletu: mestská turistika, pamiatky
Spôsob dopravy: vlaky (DB, SNCB, NS, CFL), loď (Rotterdam - Albvasserdam), metro (Amsterdam, Brusel), bicykel (Kinderdijk)

Celý cestopis »»  
 
   Autor: Ing. Kristián Václav, vaclav.kristian@gmail.com
© www.fipky.eu5.org - Všetky práva vyhradené!   
Free Web Hosting