Meniny má:
 
.: Slovenská republika :. .: Česká republika :. .: Ostatné zahraničie :. .: Cyklovýlety :.


Posledná aktualizácia:


Upozornenie:


.: Rady cestovateľom - Bosna a Hercegovina :.

Cestovanie na voľné lístky:

V Bosne a Hercegovine je možné cestovať vo vlakoch prevádzkovaných železničnými spoločnosťami Željeznice Republike Srpske (ŽRS) a Željeznice Federacije Bosne i Hercegovine (ŽFBH) na Medzinárodný preukaz (MP) na zľavu cestovného pre zamestnancov železníc (= zelený preukaz FIP na 50 %-nú zľavu). Samostatné lístky FIP ŽRS a FIP ŽFBH sa nevydávajú.

Ročná nárokovosť na voľné lístky FIP
Železničná spoločnosť Zamestnanec Rodinný príslušník Dôchodca Rod. príslušník dôchodcu Vdovy, siroty
Bosna a Herceg. / ŽRS 1 50 %-ná zľava 50 %-ná zľava * 50 %-ná zľava 50 %-ná zľava
Bosna a Herceg. / ŽFBH Neobmedzená 50 %-ná zľava na Medzinárodný preukaz (MP) na zľavu cestovného pre zamestnancov železníc


Moje skúsenosti s lístkami FIP v Bosne a Hercegovine:

Na území Bosny a Hercegoviny existujú 2 prevádzkovatelia osobnej dopravy, a to: ŽRS - Željeznice Republike Srpske (severovýchodná a východná časť Bosny a Hercegoviny a taktiež severozápad Srbska) a ŽFBH - Željeznice Federacije Bosne i Hercegovine. Členom združenia FIP sú obidve spoločnosti - ŽRS aj ŽFBH, ale obe spoločnosti si vzájomne neuznávajú výhody FIP, to znamená, že ak cestujete na tratiach ŽRS a máte iba lístok ŽBFH, ste povinný zaplatiť plnú výšku cestovného, ktorú prejdete na tratiach ŽRS. Platí to aj opačne. Preto je nevyhnutné zistiť si, na tratiach ktorej spoločnosti budete prechádzať na svojej plánovanej ceste.

Dôležité upozornenie: Spoločnosť ŽFBH poskytuje na Medzinárodný preukaz (MP) na zľavu cestovného pre zamestnancov železníc (= zelený preukaz FIP na 50 %-nú zľavu) zľavu iba do výšky 50% cestovného, to znamená, že cestovanie na tratiach ŽFBH pre členov združenia FIP nie je bezplatné a zvyšných 50% z výšky cestovného si budete musieť doplatiť.

Vlaky prevádzkované na území Bosny a Hercegoviny vrátane medzinárodných vlakových spojení, si nevyžadujú zakúpenie žiadnych príplatkov, miesteniek a pod. Aj napriek tejto skutočnosti najmä pri medzinárodných nočných vlakoch odporúčam zakúpenie si miesteniek.

Vnútroštátne ako aj medzinárodné vlakové cestovné spojenia si môžete pozrieť na stránkach: www.zfbh.ba a www.zrs-rs.com resp. www.db.de.

Železnice v Bosne a Hercegovine sú silne poznačené ekonomickými možnosťami krajiny, v súčasnosti sa vyznačujú zlým stavom železničnej infraštruktúry, slabším stavom vozového parku ako aj nízkym počtom vlakových spojení, najmä medzinárodných. Ako vhodný doplnok cestovania po Bosne a Hercegovine je možné využiť autobusy, ktorých početnosť spojov je omnoho vyššia ako u železničnej dopravy. Centrálny vyhľadávač autobusových spojení v Bosne a Hercegovine, Chorvátsku a Srbsku je možné nájsť na stránkach www.autobusni-kolodvor.com


Mapa železničnej siete:Vyhľadávač vnútroštátnych železničných spojov:

www.zrs-rs.com

www.zfbh.ba


Bosna a Hercegovina - Základné informácie, oficiálne náležitosti, povinnosti:

Základné informácie vrátane všetkých oficiálnych náležitostí v rámci pobytu v Bosne a Hercegovine si môžete prečítať na stránkach Ministerstva zahraničných vecí SR kliknutím na tento odkaz: www.mzv.sk


Zaujímavé internetové stránky:

www.bhtourism.ba - oficiálny turistický portál Bosny a Hercegoviny

www.hercegovina.ba - portál zameraný na turizmus v Hercegovine

http://www.tixik.cz/bosna-a-hercegovina-26 - stránky venované top destináciám Bosny a Hercegoviny (česky)


Tipy na výlety:
  • Sarajevo
  • Mostar (UNESCO)
  • Počitelj (UNESCO)
  • Medugorje
  • Jajce
  • Blagaj

Mnou navštívené miesta v Bosne a Hercegovine:Mnou uskutočnené výlety do Bosny a Hercegoviny:

+ +

Bosna a Hercegovina, Chorvátsko, Maďarsko - august ´10

Navštívené miesta: Sarajevo, Počitelj, Mostar, Medjugorje, Blagaj, Zagreb, Plitvické jazerá, Karlovac, Keszthely
Druh výletu: mestská turistika, pamiatky, prírodné zaujímavosti
Spôsob dopravy: vlaky (ZSSK, MÁV, HŽ, ŽRS, ŽFBH), autobus (Mostar - Počitelj, Mostar - Medjugorje, Mostar - Blagaj, Karlovac - Plitvice a späť)

Celý cestopis »»  
 
   Autor: Ing. Kristián Václav, vaclav.kristian@gmail.com
© www.fipky.eu5.org - Všetky práva vyhradené!   
Free Web Hosting